Bodrum İnşaat Tadilat Hizmetleri
Bodrum İnşaat Ürünlerimiz
Bodrum İnşaat Dekorasyon Hizmetleri

Bodrum Pergole Yapım

BODRUM PERGOLE YAPIM ve ONARIM

BODRUM PERGOLA İMALAT ve DİZAYN

BODRUM BEYAZ PERGOLE


KÖTÜ HAVA ŞARTLARINA KARŞI EN İYİ KORUNMA PERGOLA
 
Ülkemizde oldukça fazla ihtiyaca dönüşen pergola, çevremizde ki dış etkilerden korunmak adına gölgelik görevini üstlenen elemanlardır. Tente sistemleri arasında yerini alan pergole ile güneş, yağmur ve pek çok dış darbelerden korunmak daha kolaylaşmaktadır. İnsan yaşamı için gerekli olan pergola çevresel faktörlerin yer aldığı ve insan yaşamını büyük ölçüde etkilediği her alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Pergole çeşitleri arasında üstü açık ve yarı açık özelliklerini rahatlıkla bulabilmekteyiz.
 
Organik bir yapıya sahip olan pergoleler ahşap ve demir malzemelerden imal edilerek tasarlanmıştır. Yapısında ki dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü kullanılmakta ve fiziksel etkilere karşı hiçbir şekilde olumsuz bir şekilde etkilenme sorunları ile karşılaşmanızı sağlamamaktadır. Yapısı gereğince üzerine bitkiyi sardırabilme kullanışlılığına sahiptir. Böylelikle insan yaşamına hem Estetiksel görünüm kazandırırken ayrıca da dış etkilere karşı hayatın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

 
Pergolanın kullanım alanları nelerdir?
 
pergola ve pergole sistemleriPergola genel itibariyle bahçe, otel, balkon, restoran gibi ticari işletmelerde ve açık alanlarda kullanılmaktadır. Gölgelik görevini üstlenen pergola ile balkonlarda bahçelerde rahatlıkla oturulabilmekte ve hiçbir şekilde güneşin kavurucu sıcaklığına ya da yağmur sularına maruz kalmadan hayatınızı keyifli bir şekilde sürdürmenize olanak tanır. Bahçelerde, zemin kat ve ya teraslarda yüksekliği aşmayacak şekilde imal edilerek alana göre inşa edilmektedir.
 
Üstü ister açık ya da yarı açık ya da kapalı şekilde kullanılabilen pergolenın yanları açıktır. Pergolanın üst malzemelerinde döşeme plağı kaplaması uygulanmakta ve bu sayede çevresel şartlardan rahatlıkla korunabilmektedir. Diğer tente sistemleri arasında pergolanın en büyük özelliğinin üstünün açık bir şekilde olması ve üzerine bitki rahatlıkla sardırabilme fırsatını tanıması olarak nitelendirebiliriz. Bahçelerde ya da arzuya göre havuz kenarlarında gölgelenmek maksadıyla kullanılmakta ve gölgelik görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir.
 
Diğer ahşap ürünlerine oranla bakımı daha az bir şekilde gerçekleşen ve oldukça kullanışlı yapısı ile uzun ömürlü bir şekilde kullanabilme kolaylığını sağlayan pergola artık pek çok ticari kuruluşlar ve bireyler tarafından balkon, bahçe ve pek çok alanlarda ihtiyaç duyularak kullanılmaya başlanmıştır. Tüm cepheyi en iyi şekilde kaplama özelliğine sahip olan pergola ile rahatlıkla gölgelenmek mümkündür. Bu sayede ister balkonunuzda isterseniz de bahçenizde hoş sohbetler ederek gölgelenebilir ve güneş ışınlarından kendinizi koruyarak balkon ya da bahçe sefasını en iyi şekilde sürebilirsiniz. Bahçe ve balkonlarda camlı olarak da kullanılabilen pergola bu sayede giriş ve çıkışları sağlamakta ve ortamlarda rahatlıkla aranılan havalandırma faaliyetlerinin gerçekleşmesine imkân tanımaktadır. Günümüzde meydana gelen şiddetli hava koşullarının insan hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği birçok ortamda pergolalar kullanılarak her türlü hava şartlarına karşı korunmayı sağlamaktadır. İçeriğinde ki koruyucu ürünleri sayesinde artık ortamda ki kötü hava şartlarına karşı insanlar hiçbir şekilde etkilenmemekte ve bahçelerinde ya da balkonlardan istedikleri gibi oturarak sohbetlerine devam etmektedirler.
 
Pergolanın Fiyatları Ne Kadardır ?
 
Piyasada satışa sunularak ihtiyaçların giderilmesi amacıyla tasarlanan pergola içeriğinde kullanılan malzemelere veya kullanılan ürünlere göre fiyat esnekliklerini açığa çıkartmaktadır. Kötü hava şartlarından korunmak adına çeşitli fiyat aralıklarında belirlenmiş olan pergolalara çok fazla ödeme yapmadan sahip olarak sizlerde ticari işletmelerinizde ya da ev ortamlarınızda, tatil amaçlı gideceğiniz pek çok yerlerde pergolaları rahatlıkla kullanarak kendinizi hava şartlarından koruyabilirsiniz. Eni, yüksekliği, boyu gibi pek çok farklı özelliklere en iyi şekilde hesaplanarak fiyatlar belirlenmektedir. Demir ve ahşap özelliklerine sahip olan pergolalar artık hayatımızın her alanında kullanıldığına şahit olmak ve çevremizde ki her alanda pergolalara rastlamak mümkündür.
 
Bodrum Katlamalı Raylı Tente, Bodrum Tente Modelleri, Bodrum Yarasa Tente,
Bodrum Stor Sistemler, Bodrum Asma-Germe Yapılar, Bodrum Şemsiyeler
Bodrum Kış Bahçesi Kapama, Bodrum Ahşap Esnek Çözümler
Bodrum Pergola & Bodrum Pergole

 
Bodrum Pergole Yapımı
 
Sizlere Pergole yapımı ile ilgili küçük bilgiler vermek istedik.
 
Pergole imalatı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında pergolenizin taşıyıcı ayakları ve atkı adı verdiğimiz taşıyıcıların doğru kalınlıkta ve ebatta olması gerekir. Pergole ayaklarına ve atkılara istenildiği takdirde kanal açılarak motif verilebilir. Pergole ayakları pergolenin büyüklüğü ile doğru orantı kalınlıkta olmalıdır. Örneğin; 40 mt lik bir pergoleye sahipseniz pergole ayaklarının minimum 13-13 kalınlığında ve lamine olmalıdır. Pergole ayakları kesinlikle lamine yapılmalıdır. İyi yapılan laminelerde ağaç birleşimleri belli olamamaktadır. Lamine işlemi kargasa alınmış ve en az 15 gün güneşte kurutulmuş ağaçlardan ve kaliteli poliüretan malzeme kullanılarak özenle yapılmalıdır. Kalitesiz, özensiz yapılan lamine işlemi sonrası açılmalar görülür. Lamine yapılmaması durumunda pergole direklerinde kısa süre içinde dönmeler, eğilip, bükülmeler başlar ve bu sorun pergolenizin ağır hasar görmesine sebep olur.
 
Bodrum Pergole Eğimi;
 
Eğim konusunda pergolenizin kurulacağı alanın müsaitliği önemlidir. Şıngıl kaplama yapılacak pergolelerde eğim oranı %10 yeterli olurken, kiremit örtülü pergolelerde bu oran minimum %30 olmalıdır. Aksi takdirde biriken su pergolenize ağır hasar verebilir.
 
 
Bodrum Pergole Nasıl Yapılır, Bodrum Pergole Fiyatları, Bodrum Pergole Fiyatı Nasıl Hesaplanır,
 
Pergole yapımı için öncelikle işin uzmanı doğru kurum ve kuruluşları bulduğunuza emin olun. Pergole yapımı çok zahmetli, dikkat gerektiren ve önemli bir iştir. Hayati önem taşır. Yapılan pergole rüzgara ve iklim şartlarına uygun tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. Bodrumpergole olarak uzman ekibimiz ve kaliteli, güvenilir hizmetimizle biz her zaman yanınızdayız. Üstelik tüm ürünlerimiz 5 yıl garantilidir. Pergole fiyatları istenilen işin kalitesine ve işçiliğine göre değişmektedir. En uygun ağaç türü Karaçam olup onu Rus çamı takip etmektedir. En pahalı ve kaliteli ağaç cinsi olarak tik (Teak) ağacı tavsiyemizdir. Tik ağacının 50 yıl gibi uzun bir ömrü bulunmaktadır. Yinede Pergole fiyatı nasıl hesaplanır diye öğrenmek isterseniz yapılacak alanı bir metre yardımı ile enini ve boyu ölçmeniz gerekmektedir. Daha sonra elde ettiğimiz sonuçları çarparak toplam kapladığı alan bulunur. Ardından en uygun karaçam fiyatı en ucuz pergole için hesaplıyoruz 250 TL m2 fiyatı ile çarpılarak en ucuz pergole fiyatı hesaplanır. Tabiki bu sizi yanıltmasın işçilik ve malzeme kalitesiyle birlikte bu rakamlar daha da yukarı çıkabilir. Bodrum yarımadası ve yakın çevresinde bulunan atölyelerimiz ve uzman ekiplerimiz sayesinde sizlere en kısa sürede en kaliteli hizmeti sunmak konusunda garanti veriyoruz. 
Hickson Decor ve Timbertone boyalar pergolelerimizin en önemli yardımcı elementidir. Boya pergole yapımında hayati önem arz etmektedir. Bir pergoleyi ne kadar kaliteli yaparsanız yapın onu iyi bir koruyu boya ile koruma altına almazsanız yaptığınız tüm emekler ve masraflar boşa gidebilir. Bu nedenle boyanızı önemle seçmenizi tavsiye ederiz.
 
Yukarıda bahsettiğimiz tüm ince detaylar kamelya yapımı ve korkuluk yapımı için de geçerlidir. Tüm ahşap malzemelerinizde boyanızı önemle seçmenizi tavsiye ederiz.
 
Yada en iyisi siz kendinizi uzman ellere teslim edin ve bodrum pergole ekibi ile tanışın. Sizin için en iyi olanı biz hazırlayalım ve sizlerin beğenisine sunalım. Siz sadece anın tadını çıkarın.
 
Bodrum pergole ekibi olarak her türlü marangozluk işleriyle hizmetinizdeyiz. Profesyonel pergole yapımı ise uzmanlık alanımızdır.

 
Bodrum Pergole Tamiratı
 
Pergole tamiratı çok dikkat gerektiren bir iştir. Zira yanlış yapılan bir tamirat işlemi sonrasında mevcut sağlam pergoleniden de olabilirsiniz. Bu nedenle ustanızı doğru secmelisiniz. Yaz aylarında altında oturup gölgesinden istifade edip hoş vakit geçirdiğimiz pergoleler aynı zamanda bir insan gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle ahşap Pergole modelleri belirli dönemlerde zımpara-boya işlemiyle temizlenmeli. Varsa su sızdıran bölümleri oralarda iyi ustalar tarafından yalıtımı yenilenmek kaydıyla tamiratı yapılmalıdır. Yalıtım tamiratı yapmadan önce hava şartlarının 3-4 gün yağışsız olması gerekir. Yağışlı havalarda yapılan tamiratlar uzun ömürlü olmamaktadır. Pergolenizin bakım zamanı geldiyse hemen gelmediyse gelince bizimle irtibata geçiniz.


 
 
BODRUM AHŞAP EV, BODRUM KÜTÜK EV, BODRUM AHŞAP OYUN PARKLARI, BODRUM KAMELYA, BODRUM PERGOLA, BODRUM AHŞAP DECK, BODRUM KÖPEK KULÜBELERİ, AHŞAP BAHÇE ÇİTLERİ
BODRUM AHŞAP BANK PİKNİK GRUPLARI, BODRUM AHŞAP SAKSILAR, BODRUM KÜTÜK MASA - BODRUM KÜTÜK SEPHA - BODRUM KÜTÜK BANK, BODRUM AHŞAP BEKÇİ-GÜVENLİK KULÜBELER
 
BODRUM AHŞAP SAKSI, BODRUM AHŞAP ÇİT, BODRUM AHŞAP DECK, BODRUM AHŞAP KULÜBE > BODRUM Ahşap Hakkında > BODRUM Ahşap Ev Avantajları ve Özellikleri
 
BODRUM Ahşap ; organik bir yapı malzemesi olduğu için şartlara göre tepki gösterir. Yapının tesis edileceği yere ve yapının
 
özelliğine göre ahşabın işlenmesi ve korunması şarttır.
 
Ahşabı iyi işleyemez ve iyi koruyamazsanız, bütün emekleriniz ve paranız heba olabilir.
 
Bu yüzden ahşap yapılara karar vermeden önce yapımcı firmayı çok iyi seçmelisiniz.
 
Ahşabın seçimi – işlemesi – koruması “TİTİZLİK” ister.
 
Ahşabı işleyen makinelerin standart olması ahşap firmalarının da kalitesinin standart olacağı anlamına gelmez.
 
Ahşap yapıda firmalar arası “KALİTE FARKI” öncelikle “KALİTELİ DÜŞÜNCEDE” başlar. Kaliteli düşünceyi anlamanın
 
en iyi yolu samimiyettir. Samimiyeti anlamanın yolu ise açıklıktır. KALİTELİ DÜŞÜNME – SAMİMİYET – AÇIKLIK
 
firmamızın felsefesidir. Bu yüzden BODRUM  -Ahşapev tercih edilir.
 
7 sinde neyse 70 inde de aynıdır atasözü bizlere; çok yıllık geçmişi olan firmanın mutlaka çok iyi yapılar yapacağı
 
anlamına gelmez gerçeğini hatırlatır.


 
BODRUM AHŞAP EV KONUSUNDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
 
 BODRUM Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini?
 Ahşabın insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri
        olduğunu?
1894 İstanbul depreminde, kalitesiz ahşap yapıların bile yıkılmadığını yanlarındaki güzel, yeni ve demirle bağlanmış kagir
       yapıların tümüyle yıkıldığını?
Şiddetli bir deprem sonrasında hasar gören betonarme bir yapının yıkılmak zorunda olduğunu, hasar gören ahşap bir yapının
       ise kısa sürede onarılıp, tekrar içinde yaşanılabileceğini?
Betonarme-karkas dışında kalan tüm yapım sistemlerinde, zaman içinde hasar gören taşıyıcı elemanların, yapı tümüyle yıkılmada
      onarılabildiğini, hatta değiştirilebildiğini?
Ahşap yapıların çok hafif olduğunu, kolay kolay çökmediğini, çökse bile içinde bulunanları öldürmediğini?
Bir depremde, başlıca ölüm nedeninin yalnızca betonun ağırlığı olduğunu?
Betonarmenin, ahşaba göre 5 misli, çeliğin 13 misli ağır olduğunu?
Tarihten günümüze ulaşan en güzel sarayların, tapınakların ve diğer görkemli yapıların hiçbirinde beton kullanılmadığını ve
      binlerce yıldır ayakta kaldıklarını?
Dünyanın en büyük tarihi üç ahşap yapısından bir tanesinin, 100 metre boyu ve sekiz katlı bir binaya eşdeğer yüksekliğiyle
      tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada'daki Rum Yetimhanesi olduğunu?
Bir yangın sırasında, çelik bir çatının 600 dereceden sonra çökme riskinin belirdiğini ve 15 dakika içinde çökebileceğini
      buna karşılık ahşap bir çatının ortalama 1 saat ayakta kalabildiğini ve bu yüzden insanların canlarını kurtarma zamanlarının olduğunu?
Ahşabı, yapı sektöründe kullanan ülkelerde ormanların
       küçülmediğini, tersine bilimsel bir yaklaşım ve koruma anlayışı ile büyümekte olduğunu?
ABD'lilerin, depreme karşı yaşam güvenceleri için, Anadolu insanının binlerce yıldır tanıdığı, uyguladığı ve 1940'lara dek
      sürekli geliştirdiği ahşap-karkas yapı sistemini yaygın biçimde kullandıklarını?
Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl "avans" verirse, Türkiye'nin tüm deprem riskinden
      20 yıl içerisinde tümüyle kurtulacağını?
 

BODRUM AHŞAP EVİN AVANTAJLARI
 
BODRUM Ahşap ev doğada yaşama hissi verir.
BODRUM Ahşap kokusu sinir sisteminizi düzenler, rahatlatır.
BODRUM Ahşap ev doğaya olan sevgiyi ve saygıyı arttırır.
BODRUM Ahşap ev depreme karşı korur.
BODRUM Ahşap ev güvenlidir.
BODRUM Ahşap ev dayanıklıdır, hesaplıdır.
BODRUM Ahşap ev çabuk ısınır, geç soğur, sıcağı ve soğuğu geçirmez.
BODRUM Ahşap ev çok ekonomiktir, tasarrufludur.
BODRUM Ahşap ev uzun vadede kendini amorti eder.
 
BODRUM AHŞAP DUVARLAR :
 
1-BODRUM İKİ KATLI AHŞAP İSKELET YAPI
 
Kısaca anlatmak gerekirse; iki dikme üstten ve alttan birbirine bağlanır ve köşelerden payandalarla desteklenir.
Payanda yöntemi geleneksel yöntemdir. Artık geleneksel yöntem olan payandaların yerine tüm kare şeklindeki boşlukların
(iki dikme ve iki kiriş aralıkları) "çapraz" adı verilen köşegenlerle üçgen şeklinde bölünerek statiği arttırılır. Çaprazlar, tekniğine
göre monte edilir. Yeni deprem yönetmeliğine göre de ahşap yapının statik direncinin arttırılması için çaprazlar her dikme arasına
konmalıdır. Çaprazlar (payandalar) olmayan ahşap bina, deprem dalgalarına dayanamaz, büyük hasar görür.
 
2-BODRUM DUVARLARI OLUŞTURAN ELEMANLARIN İSİMLERİ VE DUVAR KONSTRÜKSİYONU
 
Ahşap binalarda ana taşıyıcı elemanlar dikmelerdir. Dikmeler kullanıldığı yere göre 10x10, 5x10, 12x12, 12x18 cm ebatlarında
olabilirler. Dikmeler arasını birleştiren elemanlara kiriş denir. Kirişler, kullanıldığı yere göre ölçülendirilir.
Dikmeler arası aralık akstan en fazla 1,50m olur.Dikmeler-kirişler-çaprazlar ile karkas konstrüksiyon yapı tamamlanır.
 
3-BODRUM TAŞIYICI DUVAR İSKELETLERİ,
 
   a) En çok 1,50 m ara ile konacak dikmelerden,
   b) Bu dikmelerin altına konacak taban kirişleri ile üstlerine konacak başlık kirişlerinden,
   c) Dikmeler ile taban ve başlık kirişlerinin meydana getirdikleri boşlukları daha küçük boşluklara ayıran ara kirişlerden,
   d) Ara gözleri üçgenlere ayıran çaprazlardan meydana gelir.
 
4-Bu şekilde oluşturulan karkas araları en iyi ısı ve ses izolasyonuna sahip olan cam elyafla doldurulur.İçerden ve dışarıdan OSB
levhalarla kaplanır.
 
5-Dikmeler yada diyagonaller tek parçadır ve taban kirişi ile başlık kirişine çoklu vidalamalı paslanmaz saç levhalarla bağlanır.
 
6-Taban ve başlık kirişleri ekli olabilir.Ekler çoklu vidalamalı paslanmaz saç levhalarla bağlanır.
 
7-Tüm taban ve başlık kirişleri,dikmeler ve en az 10x10 cm ,çaprazlar ve diğer elemanlar en az 5x10 cm ,zemin kat taban kirişleri
en az 12x12 cm kesitinde olur.
 
8-Boyuna duvarlarla enine duvarlar en çok 4,50 m de bir kesişir.
 
9-Zemin ve birinci katın ara bölmeleri üst üste gelir.
 
10-Karkas yapıyı kapatan OSB plakalar ise isteğe göre kaplama elemanları ile kaplanır. Tavsiye ettiğimiz en iyi ve en sıcak kaplama
malzemesi ahşaptır. Kaplanan ahşap eleman isteğe göre cilalanır veya boyanır.

 
D Ö Ş E M E L E R :
 
1-Ahşap kirişler, kısa açıklık yönünde atılır.Ahşap iskelet yapıların zemin katlarında taban kirişleri üzerine,üst katlarda ise başlık kirişle
ri üzerine oturtulur ve çakılır.
 
2-Zemin kat döşemesi, temel üstü ne 5x5 cm veya 5x10 cm kesimlerinde ahşap levhalar üstüne düşeme tahtası çakılır.
 
3-İsteğe göre latalar üstüne OSB , OSB üstüne parke kaplanabilir.
 
4-Latalar arasına lata kalınlığı kadar kalınlıkta yüksek yoğunluklu “BEYAZ” strofor döşenir.Renkli stroforların gözenekleri arasında
kloroflorocarbon gazı bulunduğu için renkli strofor kullanmıyoruz.
 
5-Gözeneklerinde su bulunan beyaz strofor kullanmaktayız.
 
Renkli stroforu ozon tabakasına zarar verdiği için AB ülkeleri ve diğer gelişmiş ülkeler kullanmamaktadır.Bizde de kullanılmaması
için sivil örgütler çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Ahşap doğanın bize sunduğu eşsiz bir malzemedir. Ancak kaçımız ahşabın güzelliğinden ve faydalarından,
 
doğal izolasyonundan, depreme karşı direncinden, neden sağlıklı ve uzun ömürlü olduğundan, gelişmiş
ülkelerin neden ahşabı tercih ettiğinden haberdarız? Bilim adamları son 200 yılın ahşap yılı olacağını ve
insanlığın ahşaba geri dönüşünün başladığını açıkladılar. Peki neden? kütükevler...
 
DEPREM
 
Ülkemizin % 92si deprem riski taşımaktadır. Nüfusumuzun % 98 yani en az 59 milyon kişi bu tehlike ile her an yüz yüzedir.
 
Depremde bizi öldürenin BETONUN AĞIRLIĞI olduğunu biliyoruz. 100 m²'lik betonarme karkas sisteminin yaklaşık 75 ton,
 
100 m²'lik ahşap yapının ise 2.5-4 ton arasında geldiği hesaplanmıştır.Betonarme ahşaba göre 5 KAT,
 
çelik ise 13 KAT fazla ağırlığa sahiptir. Bu yüzden ölüm riski çok fazladır. Buna karşın aynı ağırlıktaki beton ve çeliğe göre
 
ahşap, daha fazla yük taşımaktadır.Bir binanın depremde yıkılma sebebi, deprem dalgasının tersi yönünde hareket etmesidir.
 
Bu yüzden taşıyıcı kolonlar bu güçlü dalgalara dayanamaz ve yıkılır. Ahşap yapılar ise,esneklikleri sayesinde bu dalgalarla
 
aynı yönde hareket edebildikleri için depreme kafa tutabilirler.
 
YANGINA KARŞI DİRENCİ
 
Türkiyede dünyanın aksine yangında ahşabın diğer yapılara göre daha korumasız ve dayanıksız olduğu varsayılır. Fakat bu
 
yanlış bir düşüncedir. Yanan ev değil, içindeki eşyalardır. Ahşap gerekli kalınlık kullanıldığında yangın anında dış yüzeyinin
 
kömürleşmesi nedeniyle kendine doğal bir koruma perdesi meydana getirir(Yan tarafta gördüğünüz resim 2003 yılında
 
finlandiyada yapılmış olan bir yangın testidir.) ve bu doğal izolasyon alevlerin iç kısma kadar gitmesini geciktirir. Bu sayede
 
taşıyıcı kiriş ve kolonlar saatlerce dayanabilir. Yanan kısmın kolayca tamiratı ise mümkündür.yanan bir beton yapı ise,
 
taşıyıcıların içerisindeki demirin deforme olmasından dolayı taşıyıcı özelliğini yitirir. Bu yüzden, içinde tekrar oturmak son
 
derece tehlikelidir. Çelik bir yapı ise, aşırı genleşmeden dolayı deforme olur. Taşıyıcılar 600 Cº den itibaren
 
çökme riski taşır ve bu yüzden 15 DAKİKA içinde çökebilmektedir. Isıda genleşmesi sıfır olan ahşap bir çatı ise, yanarak
 
taşıyıcı gücünü kaybedene kadar ORTALAMA BİR SAAT ayakta kalabilmektedir. ABD'de spor salonu gibi büyük kalabalıkları
 
barındıracak yapıların yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni bundandır.
 
KÜTÜK EV YANGIN DAYANIKLILIK TESTİ
 
FİNLANDİYA 2003  SAĞLIĞINIZ İÇİN AHŞAP
 
Amerika'daki konutların ortalama % 90ının, Kaliforniya'da ise %99;unun ahşap olduğu bilinmektedir.
 
Almanya'da tüm yapıların sadece %23Fransa'da ise %17si betondur.
 
Buna karşınTürkiye'de ise, bu rakam %95tir.7cm kalınlığnda ahşap bir duvar, 50 cm
 
kalınlığında beton bir duvarın ısı ve ses izolasyonuna sahiptir.Unutmayın ki bütün saunalar ahşaptır!
 
Ahşap duvar, doğal yapısı sayesinde nemi evin içine almayacak bir filtre sistemine sahiptir.
 
Ahşap evde yaşayan insanlar, fizyolojik ve piskolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissederler.
 
Betonarme evlerdeki nem oranının yoğunluğundan romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım
 
bozuklukları yaşanır. BİZLE BİRLİKTE NEFES ALAN AHŞABIN ise, bu hastalıklara olumlu etkileri olduğu
 
tıbben kanıtlanmıştır.Tünel kalıp tekniği ile betondan imal edilen duvarlarda mevcut olan çift kat
 
hasır demirin arasından mecburen geçen 220 VOLT ELEKTRİK TAŞIYAN TELLER YÜZÜNDEN
 
MANYETİK ALAN OLUŞUR. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız bu yüzden risk altındadır.
 
Aşırı stresin nedenlerinden biri de, vücudumuzun içinden geçen bu manyetik alandır.
 
BU YÜZDEN AHŞAP SAĞLIKTIR!
 
UZUN ÖMÜRLÜ AHŞAP
 
Günümüz teknolojisinde zaten uzun olan ahşabın ömrü kullanılan doğal ilaçlar sayesinde dahada
 
uzatılabilmektedir.Emrenye dediğimiz bu kimyasallar tamammen doğal malzemelerden üretilmekdedir
 
 Ve ahşabın çürümesini önler.DÜNYANIN EN BÜYÜK TARİHİ AHŞAP BİNASININ 100 M boyu ,
 
sekiz katlı bina yüksekliği ile tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada'ki Rum Yetimhanesi olduğunu
 
1225 de Ren nehrinde inşa edilen Basel köprüsünün 1903 yılına kadar 774 yıl hizmet verdiğini,
 
13. ve 14.yüzyılda inşa edilen ; ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu: Mahmutbey , Beyşehir:
 
Eşrefoğlu ve Afyon Ulu Camilerinin, özel bir bakıma sahip olmaksızın 700 YILDIR ayakta olduğunu
 
1500 yaşındaki AYASOFYA'da kemerlerin arasındaki gergi çubuklarının en eskilerinin AHŞAP olduğunu,
 
yani dünyanın en ünlü ve eski yapılarından birinin, ASIRLARDIR AHŞABA GÜVENDİĞİNİ.
 
20.yüzyılın başında "ömrü sonsuzdur" diye anlatılan betonarmenin fiziki ömrünün,
 
KARBONATLAŞMA VE KOROZYON sorunu yüzünden ortalama 60 YIL olduğunun artık bilimsel olarak
 
kabul edildiğini BİLİYORMUYDUNUZ ?
 
Zamana kalsa,
 
Ahşabı seçerdi: Ahşap, uzun ömrüyle zamana yıllarca eşlik ederdi Telekomünikasyon hatlarında kullanılan
 
ahşap direklerin hizmet ömrü 50 yıl, ahşap karayolu köprülerinin de öyle, ön koruma işleminden
 
geçmiş çam doğramanın ise 60 yıldır. Aynı alanlarda beton,çelik ve PVC'nin ömrü ahşabın ömrünün
 
 yarısına bile ulaşamıyor. Ahşap, fiziksel özelliklerini tarih sürecinde kanıtlamış bir yapı malzemesidir.
 
Günümüz teknolojisinin ürettiği koruyucu maddeler ve yöntemlerle daha da üstün özellikler kazanmıştır.
 
Birlik'te, eski bilgilerimizi tazeleyecek çağdaş teknoloji ile birleştireceğiz .
 
Depreme sorsanız,
 
yapı malzemeleri arasında en güveniliri (?) ahşap derdi. 17 Ağustos depremiyle bilinçsiz inşa edilen
 
tüm yapıların onbinlerce cana mal olduğunu gördük. Şu anda benzer fay hattına sahip Kaliforniya'da
 
deprem riski sıfıa yakındır. Bu rakam, deprem olasılığının değil, depremin vereceği olası hasarın rakamıdır.
 
Çünkü artık Kaliforniya'da konutların %99'u ahşaptır. Biz ise hâlâ, ahşaba göre 30 misli ağır betonarme
 
yapıların, daha sağlam nasıl yapılacağını tartışıyoruz. Şehirler ortalama 20 yılda rant ve fonksiyon
 
farklılaşması ile kabuk değiştirir. Birlik'te bugünden itibaren alacağımız önlemlerle ahşaba hayatımızda
 
daha çok yer vermeye başlarsak, hem sağlıklı yaşam olanağına kavuşur, hem de tüm deprem riskinden
 
 her gün biraz daha uzaklaşmış oluruz. Hiçbir ticari ya da mesleki amaç, insan hayatından daha değerli olamaz.
 
Alevlere baksanız,
 
en güvenli yapı malzemesinin ahşap olduğunu görürdünüz.Ahşap ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliklerinden dolayı yangına 30-90 dakika dayanabiliyor. ABD'de spor salonu gibi büyük kalabalıkları barındıracak yapıların, yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni bundandır.
 
Birlik'te ahşabın yeniden keşfi, doğal afetlerdeki can kayıplarını önlemekle kalmayacak, beraberinde doğal dengelerin korunması, yeni estetik değerlerin ve sağlıklı yaşam koşullarının kazanılması gibi önemli yararlar da sağlayacaktır.
 
Bir bilene danışsanız.
 
Bir ahşap ustasına, bir mimara, mühendise Ahşap kadar geniş olanaklı bir başka malzeme daha sayamazdı.
 
Ahşap, hafifliği nedeniyle, büyük ve geniş açıklıkları geçebilir. Tacoma Dome'da (Tacoma, A.B.D.) ahşap
 
ile kolonsuz 162 metre geçilmiştir. Niçin ahşap-çünkü bu tip konstrüksyonlarda ahşap sadece ağırlığı ile değil,
 
korozyona ve hava şartlarına dayanıklı olması, üstün akustik özellikleri ve en önemlisi ısı değişiklikleri ile boyut
 
değiştirmemesi nedeniyle tercih edilmektedir. Ahşap yapının hiçbir gizliliği yoktur. Mimari tasarımı ve mühendislik
 
sistemi herkesçe kolaylıkla okunabilir. İşte bu, bu yapı malzemesinin özgür ifadesidir. Ayrıca ahşabın çelikle,
 
betonla mükemmel kombinasyonları da bilinmekte. Birlik'te, Birlik'in “bilimsel kimliği ile karşılaştırmalı
 
değerlendirmeler, araştırma ve analizler yapılarak her malzemenin kullanılacağı en uygun yere yerleştirilmesi
 
hedeflenmiştir.
 
Kendinize sorsanız,
 
Ahşabı, sıcak ve sağlıklı diye tanımlardınız. Ahşap toz barındırmaz, kolay temizlenir, nefes alır.
 
Ayrıca mikroorganizmaların da ahşapta plastiğe oranla çok daha az yaşadıkları saptanmıştır.
 
Üstelik ahşap, ortam ısısının değişiminden en az etkilenen malzemedir. Ahşabın elastikiyeti,
 
üzerinde yürüyen, koşan, zıplayan bacaklarımızın sağlığı için de çok önemlidir. Ahşabın insan sağlığı
 
için önemini bilen ahşap dostları, bu bilgilerini paylaşmak için de Birlik'te toplandı.
 
Doğaya kalsa...
 
Doğa da ahşaptan yana. Ahşabın en çok kullanıldığı ABD ve İskandinavya gibi ülkelerde orman alanları,
 
ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine, büyüyor. Ahşap kullanımını teşvik, orman alanının büyümesini de
 
teşvik ediyor. İşte, bilinçli yaklaşım ve koruma önlemleri ile, yıllarca Uzak doğunun tomruk ihtiyacını bile
 
karşılayan Amerika'nın ormanları her yıl büyümekte. Yapı sektöründe ahşabı kullanan tüm ülkelerde bu böyle.
 
Bu yüzden GreenPeace örgütü yapıda ahşap kullanımını destekliyor. Artık ormanların, ancak tüketim
 
bilincine sahip kullanıcılar tarafından gerçekten korunabileceği anlaşılmıştır. Yeni dikilen ağaçların,
 
havanın karbondioksitini yaşlı ağaçlara göre çok daha hızlı filtre ettiği, bilinmektedir. Bu yüzden Birlik de,
 
bilinçli bir kesim ile orman yüzeyini yenilemenin, ekolojik dengelerin çok daha çabuk kurulmasını
 
sağlayacağı görüşünü paylaşıyor.
 
 
Betonarmeye göre ahşap yapıların avantajları
 
Betonarmede; Kaba inşaat ve ince inşaat kısmı diye nitelendirilen kısımlar Ahşap yapılarda yoktur
 
bu sebeple çok çeşitli malzemelerin kullanımından tasarruf sağlar.
 
Ahşap Kütük yapılarda dış ve iç duvar ve bütün tesisatlar eş zamanlı bitmektedir, montaj başladığında
 
bütün tesisatlar kütük içerisinden çekilerek ilerlemektedir, beton yapılarda kabası bittikten sonra beton
 
kırılarak tesisat çekilmektedir bu da zamandan çok tasarruf sağlar.
 
Montajı ve boyanması bitince yapı kullanıma hazır olur.
 
BODRUM Ahşap ile ilgili Bunları Biliyormuyuz ?
 
Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini ?
 
Ahşabın insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri
olduğunu ?
 
Japon deprem uzmanlarının, tüm dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının Osmanlı ahşap karkas sistemi olduğunu
açıkladıklarını, 1894 istanbul depreminde, kalitesiz ahşap yapıların bile yıkılmadığını yanlarındaki güzel, yeni ve demirle
bağlanmış kagir yapıların tümüyle yıkıldığını ?
 
Şiddetli bir deprem sonrasında hasar gören betonarme bir yapının yıkılmak zorunda olduğunu,hasar gören ahşap bir yapının
ise kısa sürede onarılıp, tekrar içinde yaşanılabileceğini?
 
Betonarme-karkas dışında kalan tüm yapım sistemlerinde, zaman içinde hasar gören taşıyıcı elemanların,  yapı tümüyle
yıkılmadan onarilabildiğini, hatta değistirilebildiğini ?
 
Ahşap yapıların çok hafif olduğunu, kolay kolay çökmediğini, çökse bile içinde bulunanları öldürmediğini ?
 
Bir depremde, başlıca ölüm nedeninin yalnızca betonun ağırlığı olduğunu ?
 
Betonarmenin, ahşaba göre 5 misli ağır, çeliğinde 13 misli ağır olduğunu ?
 
Marmara ve Bolu depremlerinde ahşap yapılarda yaşayanlardan hiç kimsenin yaşamını yitirmediğini ?
 
Tarihten günümüze ulaşan en güzel sarayların, tapınakların ve diğer görkemli yapıların hiçbirinde
    beton kullanılmadığını ve binlerce yıldır ayakta kaldıklarını ?
 
1225' te Ren Nehri'ne yapılan ahşap Basel Köprüsü'nün 1903 yılına dek 774 yıl hizmet verdiğini ?
 
13'üncü ve 14'üncü yüzyıllarda yapılan, ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu, Mahmutbey, Beyşehir, Eşrefoğlu ve Afyon Ulu
camilerinin, özel bir bakım yapılmaksızın 600-700 yıldır ayakta olduğunu ?
 
Dünyanın en büyük tarihi üç ahşap yapısından bir tanesinin, 100 metre boyu ve sekiz katlı bir binaya eşdeğer yüksekliğiyle
tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada'daki Rum Yetimhanesi olduğunu ?
 
1790'da, ahşap kullanılarak ve hiçbir taşıyıcı eleman olmaksızın 108 metre açıklığa ulaşıldığını, bugün bu açıklığın 250
metreye ulaştığını ?
 
Bir yangın sırasında, gerekli kesitin biraz daha büyüğü kullanıldığında,dıştaki kömürleşen tabakanın iç ahşabın yanmasını
geciktirdiğini ?
 
Bir yangın sırasında, çelik bir çatının 600 dereceden sonra çökme riskinin belirdiğini ve 15 dakika içinde çökebileceğini buna
karşılık ahşap bir çatının ortalama 1 saat ayakta kalabildiğini ve bu yüzden insanların canlarını kurtarma zamanlarının olduğunu ?
 
Ahşabı, yapı sektöründe kullanan ülkelerde ormanların küçülmediğini,tersine bilimsel bir yaklaşım ve koruma anlayışı
ile büyümekte olduğunu ?
 
ABD'lilerin, yaşadığı topraklar üzerinde yalnızca 200 yıldır ev yaptıklarını,Anadolu'da ise 10 bin yıldır geleneksel yöntemlerle
ev yapıldığını ?
 
ABD'lilerin, depreme karşı yaşam güvenceleri için, Anadolu insanının binlerce yıldır tanıdığı, uyguladığı ve 1940'lara dek de
sürekli geliştirdiği ahşap-karkas yapı sistemini yaygın biçimde kullandıklarını ?
 
Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl avans verirse, Türkiye'nin tüm deprem riskinden 20 yıl
içerisinde tümüyle kurtulacağını ?
       Ahşap Koruma ve Bakımı
 
Ahşabın korunması için birleşik cephe
 
Hemel ahşabın korunması ve bakımı için Timbercare Aqua, Hickson Decor Plus ve Restol'den oluşan ürün grubuyla pratik ve yeni çözümler sunuyor.
 
Timbercare Aqua
 
Yeni yapılan veya bakımı yapılacak eski dış cephe ahşaplarında, restorasyon çalışmalarında mantar, böcek tahribatını ve
 
çürümeleri önlemek için ideal bir ahşap koruyucu olan Timbercare Aqua bir kez uygulandıktan sonra etkisini yıllarca sürdürüyor.
 
Su esaslı bir ürün olan Timbercare Aqua, çevreye, uygulamacıya ve uygulandığı mekânlarda yaşayanların sağlığına zarar
 
vermiyor ve kalıcı koku bırakmıyor. Kullanıma hazır olarak sunulan Timbercare Aqua, varsa eski boya temizlendikten sonra
 
fırçayla kolayca uygulanıyor. Timbercare Aqua uygulandıktan sonra üzerine Hickson Decor Plus ya da Restol uygulaması yapılabiliyor.
 
Hickson Decor Plus
 
Örtücülüğü yüksek, ideal bir ahşap boyası olan Hickson Decor Plus, ahşap yüzeyleri yıllarca solmadan, pullanıp dökülmeden,
 
çatlamadan her türlü olumsuz hava koşullarına karşı koruyor. Mikro gözenekleriyle nefes alıyor, ahşaba nefes aldırıyor.
 
Su geçirmez bir ürün olan Hickson Decor Plus, içindeki nemi dışarı veriyor, su tutmuyor. Yarı şeffaf ya da örtücü çeşitleri bulunan
 
Hickson Decor Plus, pencere ve kapı doğramaları, panjur ve cephe kaplamalarının boyanması için mükemmel çözümler sunuyor.
    
Restol
 
Pergole, veranda, bahçe çiti, bahçe mobilyaları ve çevre düzenleme elemanlarında, binaların cephe kaplamalarının boyanmasında
 
ideal bir ürün olan Restol, ahşabı güzelleştirmekle kalmıyor, en çetin hava koşullarında bile yıllarca koruyor, su geçirmiyor,
 
kabarmıyor, aşınmıyor ve soyulmuyor. Az bir miktar uygulanan Restol, geniş bir alanı kaplıyor. Restol, yarı şeffaf olması sayesinde
 
ahşabın doğal görünümünü örtmüyor, damarlarının görünmesini sağlıyor.
 
Pergole Tente Sistemlerimiz özel yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlı yapılmıştır. Elektrostatik toz boya ile boyanmaktadır.
 
Yapı ruhsatı gerektirmeden tamamı otomatik açılır, kapanır, yaz ve kış koşullarında mekanı kullanma imkanı sağlayan ergonomik ve fonksiyonel son teklonoji ürünüdür. Yanal alanların, ısı yalıtımlı katlanır alüminyum doğramayla kapatılması uygun olur.
 
Sistem komple eksersüzyon alüminyum olup epoksi polyester boyalıdır. Hiçbir ek ahşap veya çelik konstrüksiyona ihtiyaç duymadan kendi orjinal aksıyla statik taşıma mukavemetine sahiptir.
 
Yüzey malzemesi gelişmiş PVC bloklardan oluşmaktadır.
Her türlü hava koşullarına dayanıklı ve su geçirmeme (Blockout) özelliğine sahiptir.
Sistem birleşim alanları estetik görünümlü özel su oluklu alüminyumdur.
Zemin bağlantı profilleri 120 x 80 alüminyum profilden oluşmaktadır.
Saatte 90 km/h hızla esen rüzgara ve ortalama 30cm’lik kar kalınlığına karşı dayanıklıdır.
Çatılara ve demir konstrüksiyon sistemlerine kolay montaj avantajı.
Paslanmaz İnox bağlantı sac vida ve pimleri.
Uzaktan kumandalı motor desteği.
Her türlü renk seçeneği.
 
BODRUM PERGOLE MODELLERI
 
BODRUM ahşap bahçe kamelyası ahşap kamelya ahşap kamelya
bodrum ahşap kapı
ahşap pergole, BODRUM beyaz pergole, bodrum ahşap pergole, bodrumda pergole fiyatları, bodrum marangoz,
bodrum marangoz işleri, bodrum pergole, bodrum pergolecisi, bodrum pergole fiyatları, bodrum pergole modelleri
BODRUM burma pergole, BODRUM cam pergole fiyatları, BODRUM kaliteli pergole kamelya bodrum kamelya fiyatları
BODRUM kamelya yapımı kamelya örnekleri otel pergolesi pergola direği pergola m2 fiyatı pergole ahşap pergole
bodrum Pergole Dikkat Edilmesi Gerekenler
Pergole Direği Pergole Eğimi pergole fiyatları pergole icin isi yalitimi Pergole imalatı pergole m2 fiyatı pergole metrekare pergole metrekare fiyat pergole metrekare fiyatları pergole milas pergole modelleri pergole modelleri ve fiyatları pergole yapımı pergule pergule fiyatlari pergule metrekare fiyatları yalıkavak pergole çardak fiyatları
 
BODRUM Ahşap Kamelya, BODRUM Korkuluklar,
 
BODRUM Pergola Tente Sistemleri, BODRUM pergole tente fiyatları, BODRUM pergole fiyatları,
BODRUM pergole modelleri,BODRUM  pergola tente, pergole çeşitleri, BODRUM pergole tente sistemleri,
BODRUM pergole branda, pergole çeşitleri, BODRUM pergola modelleri, BODRUM ahşap pergole modelleri,
BODRUM pergole fiyatları, BODRUM pergole çatı modelleri, BODRUM pergole nasıl yapılır, BODRUM pergole yapımı,
BODRUM pergole nedir, BODRUM raylı tente, BODRUM motorlu pergola, BODRUM pergola sistemleri, BODRUM pergola modelleri,BODRUM  pergola tente fiyatları,
BODRUM dorsa pergola tente ankara, BODRUM pergola, BODRUM pergole tente fiyatları, BODRUM pergole tente fiyatları,
BODRUM  pergole fiyatları, BODRUM pergole modelleri, BODRUM pergola tente, BODRUM pergole çeşitleri,
BODRUM pergole tente sistemleri, BODRUM pergole branda, BODRUM pergole çeşitleri, BODRUM pergola modelleri,
BODRUM ahşap pergole modelleri, BODRUM pergole fiyatları, BODRUM pergole çatı modelleri, BODRUM pergole nasıl yapılır,
BODRUM pergole yapımı, BODRUM pergole nedir, BODRUM  raylı tente, BODRUM motorlu pergola, BODRUM pergola sistemleri,
BODRUM pergola modelleri, BODRUM pergola tente fiyatları, dorsa tente ankara, pergola tente ankara, pergole tente fiyatları, pergole tente fiyatları, pergole fiyatları, pergole modelleri, BODRUM pergola tente, BODRUM pergole çeşitleri, BODRUM pergole tente sistemleri, BODRUM pergole branda, BODRUM pergole çeşitleri,BODRUM  pergola modelleri, BODRUM ahşap pergole modelleri, BODRUM pergole fiyatları, BODRUM pergole çatı modelleri,
BODRUM pergole nasıl yapılır, BODRUM pergole yapımı, BODRUM pergole nedir, BODRUM raylı tente, BODRUM motorlu pergola, BODRUM pergola sistemleri,
BODRUM pergola modelleri, BODRUM pergola tente fiyatları, BODRUM dorsa tente ankara, BODRUM pergola, BODRUM pergole tente fiyatları...
 
BODRUM Fotosel Kapı Sistemleri Fotosel Kapı Sistemleri
BODRUM Döner Kapı Sistemleri Döner Kapı Sistemleri
BODRUM Bahçe Kapı Sistemleri Bahçe Kapı Sistemleri
BODRUM Kepenk Sistemleri Kepenk Sistemleri
BODRUM Panjur Sistemleri Panjur Sistemleri
BODRUM Pergole Tente Sistemleri Pergole Tente Sistemleri
BODRUM Garaj Kapı Sistemleri Garaj Kapı Sistemleri
BODRUM Güneş Kırıcı Sistemleri Güneş Kırıcı Sistemleri
BODRUM Açkı Sistemleri Açkı Sistemleri
BODRUM Asansörlü Kasa Sistemleri Asansörlü Kasa Sistemleri
 
BODRUM AHŞAP PERGOLE FİYATLARI ÇEŞİTLERİ MODELLERİ
 
BODRUM AHŞAP PERGOLE TÜRÜ VE ÖZELLİKLERİ
Ürünlerimizde 1. Sınıf Rus Çamı kullanılmaktadır. Ağaçlarımızın mümkün olduğunca budaksız olmasına dikkat ediyoruz. Rus Çamı Rusya’nın Sibirya bölgesinin ağacıdır. Yumuşak, iyi işlenebilir olmasından dolayı en çok talep gören çam çeşitlerindendir. Ülkemizde iç – dış doğrama, lambri, kamelya, pergola ve merdiven imalatı gibi geniş alanlarda kullanılmaktadır Ahşap pergole firmaları
 
Kaplama ve Özellikleri
 
Pergolelerimizin üstüne isteğinize göre Kiremit Kaplama veya Bardolin Döşeme (Serme Bardolin – Yaprak Bardolin) yapmaktayız. Kiremit uygulamasının altına öncelikle ısı yalıtımı yapmaktayız.
 
Boya ve Özellikleri
 
Ürünlerimizde En kaliteli boya kullanmaktayız. Dış hava koşullarına ve ultraviyole ışınlarına dayanıklı nefes alan uzun ömürlü bir boyadır. Ayrıca Solvent bazlı olup 12 farklı renk seçeneği bulunmaktadır.
 
Hickson Decor, Boya ve ahşabın iki büyük düşmanına karşı mükemmel koruyucu! ahşap pergole
 
Ultraviyole ışınları ve nem, boyanın ve ahşabın ömrünü kısaltan iki büyük düşmandır. Hickson Decor, ultraviyole ışınlarına karşı daha da güçlendirilmiş formülüyle, her türlü ahşap yüzey için yüksek etkili koruma sunar. Hickson Decor , mikro gözeneklidir. Nefes alır, ahşaba nefes aldırır. Su geçirmez. İçindeki nemi dışarı verir, su tutmaz. Hickson Decor, içindeki özel katkı maddeleri sayesinde, altındaki ahşabı yıllarca solmadan, pullanıp dökülmeden, çatlamadan, yüzey küfü ve lekelenmelere karşı korur. Özel pigmentleri, ultraviyole ışınlarının ahşap üzerindeki zararlı etkilerini önler.
 
Koruma ve Bakım Önerileri
 
Pergolenizin uzun ömürlü ve bakımlı olması için her 4 senede 1 boyatmanızı tavsiye ederiz. Boya olarak Timberland veya Hickson Dekor kullanabilirsiniz Ahşap pergole çeşitleri
 
Yapım Süresi ve Teslimat
 
100 M2 Pergole Teslimat süresi yaklaşık 15 iş günüdür. (İşe başlangıç tarihinden itibaren) ahşap pergole fiyatları
 
PERGOLE NEDİR ?
 
Pergole, Dünyada çok kullanılan, ülkemizde ise son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan gelişmiş bir tente sistemidir. Ancak normal tenteler ile kıyaslamamız çok yanlış olur çünkü; Uzaktan kumandalı olması, otomatik açılıp kapanması ve ayaklı olması gibi birçok artısı vardır.
 
Bu yazımızda sizlere, Bursa üzerinden Türkiye'ye pergole hizmeti veren büyük bir firmayı tanıtacağım.
 
Firmamımızın adı Ahşap Pergole. İstanbul üzerinden tüm Türkiye'ye pergole hizmeti vermektedirler.
 
Pergole bildiğiniz üzere, tente sistemidir. Tabii normal tentelerden farklıdır.
Pergolenin ne olduğunu anlatmayacağım çünkü aşağıdaki linke tıklayarak, kendi blogumuzda anlattığımız bir konuya gidebilirsiniz.
 
Pergole Nedir
 
Ahşap Pergole, Dünyada çok kullanılan, ülkemizde ise son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan gelişmiş bir tente sistemidir. Ancak normal tenteler ile kıyaslamamız çok yanlış olur çünkü; Uzaktan kumandalı olması, otomatik açılıp kapanması ve ayaklı olması gibi birçok artısı vardır.
Pergole dediğimiz aslında, açılır tavan sistemi olarakta adlandırılabilir. İnternetten bulabildiğim en güzel
pergole modellerini sizler ile paylaşıyorum. Aralarında Ev ve İş yerlerinizde kullanabileceğiniz modeller mevcut. Buyrun:
Pergole mevsimi, kış aylarının bitmesi ve ilkbahar aylarına girilmesiyle birlikte açılır. Bu aylarda pergole sistemini kurdurup, yaz aylarında sıkça kullanacağınız bu sistemi uygulamaya geçirebilirsiniz.
 
BODRUM Pergole Fiyatları, daha öncede söylediğimiz gibi sizi güneşten ve yağmurdan korur ve şık bir görünüm kazandırır. Tente sisteminin bir gelişmiş modeli olan ahşap pergole, son zamanlar ülkemizde çok sık kullanılmaya başlamıştır.
 
BODRUM Motorlu Pergole
 
Motorlu pergole, kendinden tay sistemi olan ve uzaktan kumanda ile hareket edebilen bir tente sistemidir.
 
Bu gibi pergole sistemleri, genellikle çok lüks olan restaurantlar veya avm lerde bulunur. ancak günümüzde kullanımı o kadar çok artmıştır ki; hemen hemen heryerde bu güzel pergole sistemini görebilmekteyiz...
 
Motorlu pergole yağmurlu ve çok güneşli günlerde imdadınıza yetişecek olan ilk ekipmanınızdır. Eğer halen pergole sahibi değilseniz, mutlaka kendinize birtane pergole edinmelisiniz..
 
BODRUM AHŞAP DÜNYASI 
 
Sizde betonlardan, taş duvarlardan, bloklardan bunaldıysanız eğer bu yazımızı okumalısınız. Bugün ahşap dünyasında bir yolculuğa çıkacağız. Ahşap ile ilgili temel bilgiler, kullanım alanları, koruma yöntemleri, çeşitleri ve en çok kullanılan yönüyle ahşap pergole hakkında bilgiler aktaracağım. 
 
Ahşap ürünlerin en belirgin ve dikkat çekçi özelliği doğal ve sağlıklı olmasıdır. Ahşaplar karbondioksiti depo ettiği için bizlere canlı bitkiler gibi hizmet vermeye devam etmektedir. Dünya üzerinde kullanılan en eski yapı malzemesi olan ahşabın işlenmesi de özel bir uzmanlık alanına sahiptir. Çünkü ortalama 7 yılda bir bakım yapılan ahşap yapı yüzyıllarca yaşayabilmektedir. Eski köşklerin ve yalıların hala ayakta olduğunu görmekte bu bilgiyi doğrulamaktadır. 
 
Tahmin edilenin aksine ahşap yapılar çeliğe ve betona oranla daha fazla taşıyıcı güce sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Doğal afetler ve depreme karşı dayanıklılığından ötürü Japonya, Amerika, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde ahşap yapılar betona göre çok daha fazla kullanım alanına sahiptir.  
 
Ahşap ev bir canlı gibi nefes alır, havada bulunan elektrik dengesini sağlar, sıcaklığı korur nemi dengeler. Kısaca faydaları saymakla bitmez. Bu kadar faydasına ve özelliğine rağmen maliyeti de beton, çelik yapılara göre düşüktür. Türkiye’de kullanım alanının sıklığından dolayı özellikle ahşap pergole üzerinde duracağım.  
 
Ahşap pergole bahçelerde, balkon ve teraslarda hem koruma hem de estetik bir görüntü sağlamaktadır. Bodrum pergole, burma pergole, kamelya, motorlu pergole gibi çeşitlere sahiptir. Yapım malzemesinde kullanılan ağaca göre de çeşitlilik göstermektedir. Çam, sedir, köknar, ladin gibi ağaçlar ahşap yapılarda hammadde olarak kullanılmaktadır. Ahşap pergole fiyatları kullanılan hammadde, boyut, estetik görünüm ve metrekareye göre değişiklik sağlamaktadır. Metrekare fiyatı ortalama 200 TL’den başlamaktadır. 
 
Peki, ahşap yapımızı etkileyen etmenler nelerdir ve ahşap yapımızı nasıl korumalıyız? Ahşap yapıların bozulma nedenleri; bakteriler, mantarlar, böcekler ve termitlerdir. Bu başlıklara kısaca değinelim.  Bakteriler ahşap yapısında tahribat oluşturmaz ancak yüzeyde lekelerin oluşmasına neden olur. Ayrıca ön koruma ve boya malzemesinin kurumasını geciktirir. 
 
Mantarlar ahşabın çürümesine neden olur ve ülkemizde sıklıkla rastlanmaktadır. Mantarlar nemli ve bakımsız ahşapları tercih eder. Mantarlar genel olarak hızlı ürerler. Ve bulundukları alanları çürüterek tahribe ve çökmelere sebep olurlar. Ahşap pergole çeşitleri; kuru çürüklük mantarları, kiler mantarları, beyaz delikli mantarlar ve beyaz çürüklük mantarlarıdır. Ve çeşitlerine göre tahrip oranı ve üreme sayıları değişebilmektedir.
 
Böcekler ahşabı kemirerek delikler oluştururlar ve bu deliklere yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar 2 çatlayarak yeni böceklerin ortaya çıkmasına ve tahrip alanının genişlemesine neden olmaktadır. Böcek çeşitleri; mobilya böceği, ölüm saati böceği, ev teke böceği ve odun oyan bitlerdir. Yine mantarlar gibi çeşitlerine göre tahrip oranı ve üreme sayıları değişmektedir.
 
Termitler en çok zarar veren ahşap oyucu böceklerdir. Nemli ve tropikal bölgelerde daha sık görülürler. Sadece ahşaba değil canlı bitkilere ve ağaçlara hatta plastiklere bile zarar verebilirler. Termit çeşitleri kuru odun termitleri ve toprakaltı termitleri olarak ikiye ayrılmaktadır. 
 
Peki bu kadar zararlıdan ahşabı nasıl koruyacağız?Öncelikle doğal dayanıklılığı yüksek olan ağaçlardan yapılan ahşap malzemeleri tercih edeceğiz. Ahşabı tahrip eden canlılar nemli ortamda yaşayıp çoğalmaktadır. Eğer nemi ortadan kaldırırsak bu canlıların yaşa alanını da ortadan kaldırmış olacağız. Ancak ahşabı kuru tutmak çok zordur. Yağıştan hatta hatalı su tesisatından bile kolayca ıslanabilen ahşabı nasıl kuru tutacağız?Ahşabı boyamak için kullanılan malzemenin koruyucu malzemelerden oluştuğuna ve nefes alan boyaların tercih edildiğine emin olacağız. Bu şekilde ahşabımızın nemden ve ıslaklıktan etkilenmesi engellenmiş olacaktır. 
 
Ahşap üzerinde kullanılan yalıtım maddesi de önemlidir. İyi yalıtım özelliğine sahip ahşap yapılar içerideki ısıyı koruyarak önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Ahşap yapıların ses yalıtımı da unutulmamalıdır. Ahşap malzemeler bizleri sadece hava kirliliğinden değil ses ve gürültü kirliliğinden de korumaktadır. Ahşap yapılar yer tasarrufu da sağlamaktadır. Aynı amaçla kullanılan beton yapıya göre daha az yer kaplamaktadır.
 
Görülüyor ki ahşap yapıların faydaları yüksek maliyetleri de bir o kadar düşüktür. Sizler de uzman ellerden çıkan ahşap malzemeleri gönül rahatlığıyla kullanabilir hem maddi hem manevi kazanç sağlayabilirsiniz.  
 
BURSA, KONYA, ANKARA , YALOVA, ANTALYA, İSTANBUL, İZMİR, KÜTAHYA, ESKİŞEHİR,
KÖTÜ HAVA ŞARTLARINA KARŞI EN İYİ KORUNMA PERGOLA
Ülkemizde oldukça fazla ihtiyaca dönüşen pergola, çevremizde ki dış etkilerden korunmak adına gölgelik görevini üstlenen elemanlardır. Tente sistemleri arasında yerini alan pergole ile güneş, yağmur ve pek çok dış darbelerden korunmak daha kolaylaşmaktadır. İnsan yaşamı için gerekli olan pergola çevresel faktörlerin yer aldığı ve insan yaşamını büyük ölçüde etkilediği her alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Pergole çeşitleri arasında üstü açık ve yarı açık özelliklerini rahatlıkla bulabilmekteyiz.
 
Organik bir yapıya sahip olan pergoleler ahşap ve demir malzemelerden imal edilerek tasarlanmıştır. Yapısında ki dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü kullanılmakta ve fiziksel etkilere karşı hiçbir şekilde olumsuz bir şekilde etkilenme sorunları ile karşılaşmanızı sağlamamaktadır. Yapısı gereğince üzerine bitkiyi sardırabilme kullanışlılığına sahiptir. Böylelikle insan yaşamına hem Estetiksel görünüm kazandırırken ayrıca da dış etkilere karşı hayatın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 
Pergolanın kullanım alanları nelerdir?
 
pergola ve pergole sistemleriPergola genel itibariyle bahçe, otel, balkon, restoran gibi ticari işletmelerde ve açık alanlarda kullanılmaktadır. Gölgelik görevini üstlenen pergola ile balkonlarda bahçelerde rahatlıkla oturulabilmekte ve hiçbir şekilde güneşin kavurucu sıcaklığına ya da yağmur sularına maruz kalmadan hayatınızı keyifli bir şekilde sürdürmenize olanak tanır. Bahçelerde, zemin kat ve ya teraslarda yüksekliği aşmayacak şekilde imal edilerek alana göre inşa edilmektedir.
 
Üstü ister açık ya da yarı açık ya da kapalı şekilde kullanılabilen pergolenın yanları açıktır. Pergolanın üst malzemelerinde döşeme plağı kaplaması uygulanmakta ve bu sayede çevresel şartlardan rahatlıkla korunabilmektedir. Diğer tente sistemleri arasında pergolanın en büyük özelliğinin üstünün açık bir şekilde olması ve üzerine bitki rahatlıkla sardırabilme fırsatını tanıması olarak nitelendirebiliriz. Bahçelerde ya da arzuya göre havuz kenarlarında gölgelenmek maksadıyla kullanılmakta ve gölgelik görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir.
 
Diğer ahşap ürünlerine oranla bakımı daha az bir şekilde gerçekleşen ve oldukça kullanışlı yapısı ile uzun ömürlü bir şekilde kullanabilme kolaylığını sağlayan pergola artık pek çok ticari kuruluşlar ve bireyler tarafından balkon, bahçe ve pek çok alanlarda ihtiyaç duyularak kullanılmaya başlanmıştır. Tüm cepheyi en iyi şekilde kaplama özelliğine sahip olan pergola ile rahatlıkla gölgelenmek mümkündür. Bu sayede ister balkonunuzda isterseniz de bahçenizde hoş sohbetler ederek gölgelenebilir ve güneş ışınlarından kendinizi koruyarak balkon ya da bahçe sefasını en iyi şekilde sürebilirsiniz. Bahçe ve balkonlarda camlı olarak da kullanılabilen pergola bu sayede giriş ve çıkışları sağlamakta ve ortamlarda rahatlıkla aranılan havalandırma faaliyetlerinin gerçekleşmesine imkân tanımaktadır. Günümüzde meydana gelen şiddetli hava koşullarının insan hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği birçok ortamda pergolalar kullanılarak her türlü hava şartlarına karşı korunmayı sağlamaktadır. İçeriğinde ki koruyucu ürünleri sayesinde artık ortamda ki kötü hava şartlarına karşı insanlar hiçbir şekilde etkilenmemekte ve bahçelerinde ya da balkonlardan istedikleri gibi oturarak sohbetlerine devam etmektedirler.
 
Pergolanın Fiyatları Ne Kadardır ?
 
Piyasada satışa sunularak ihtiyaçların giderilmesi amacıyla tasarlanan pergola içeriğinde kullanılan malzemelere veya kullanılan ürünlere göre fiyat esnekliklerini açığa çıkartmaktadır. Kötü hava şartlarından korunmak adına çeşitli fiyat aralıklarında belirlenmiş olan pergolalara çok fazla ödeme yapmadan sahip olarak sizlerde ticari işletmelerinizde ya da ev ortamlarınızda, tatil amaçlı gideceğiniz pek çok yerlerde pergolaları rahatlıkla kullanarak kendinizi hava şartlarından koruyabilirsiniz. Eni, yüksekliği, boyu gibi pek çok farklı özelliklere en iyi şekilde hesaplanarak fiyatlar belirlenmektedir. Demir ve ahşap özelliklerine sahip olan pergolalar artık hayatımızın her alanında kullanıldığına şahit olmak ve çevremizde ki her alanda pergolalara rastlamak mümkündür.
 
Bodrum Katlamalı Raylı Tente, Bodrum Tente Modelleri, Bodrum Yarasa Tente,
Bodrum Stor Sistemler, Bodrum Asma-Germe Yapılar, Bodrum Şemsiyeler
Bodrum Kış Bahçesi Kapama, Bodrum Ahşap Esnek Çözümler
Bodrum Pergola & Bodrum Pergole
 
Bodrum Pergole Yapımı
 
Sizlere Pergole yapımı ile ilgili küçük bilgiler vermek istedik.
 
Pergole imalatı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında pergolenizin taşıyıcı ayakları ve atkı adı verdiğimiz taşıyıcıların doğru kalınlıkta ve ebatta olması gerekir. Pergole ayaklarına ve atkılara istenildiği takdirde kanal açılarak motif verilebilir. Pergole ayakları pergolenin büyüklüğü ile doğru orantı kalınlıkta olmalıdır. Örneğin; 40 mt lik bir pergoleye sahipseniz pergole ayaklarının minimum 13-13 kalınlığında ve lamine olmalıdır. Pergole ayakları kesinlikle lamine yapılmalıdır. İyi yapılan laminelerde ağaç birleşimleri belli olamamaktadır. Lamine işlemi kargasa alınmış ve en az 15 gün güneşte kurutulmuş ağaçlardan ve kaliteli poliüretan malzeme kullanılarak özenle yapılmalıdır. Kalitesiz, özensiz yapılan lamine işlemi sonrası açılmalar görülür. Lamine yapılmaması durumunda pergole direklerinde kısa süre içinde dönmeler, eğilip, bükülmeler başlar ve bu sorun pergolenizin ağır hasar görmesine sebep olur.
 
Bodrum Pergole Eğimi;
 
Eğim konusunda pergolenizin kurulacağı alanın müsaitliği önemlidir. Şıngıl kaplama yapılacak pergolelerde eğim oranı %10 yeterli olurken, kiremit örtülü pergolelerde bu oran minimum %30 olmalıdır. Aksi takdirde biriken su pergolenize ağır hasar verebilir.
 
 
Bodrum Pergole Nasıl Yapılır, Bodrum Pergole Fiyatları, Bodrum Pergole Fiyatı Nasıl Hesaplanır,
 
Pergole yapımı için öncelikle işin uzmanı doğru kurum ve kuruluşları bulduğunuza emin olun. Pergole yapımı çok zahmetli, dikkat gerektiren ve önemli bir iştir. Hayati önem taşır. Yapılan pergole rüzgara ve iklim şartlarına uygun tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. Bodrumpergole olarak uzman ekibimiz ve kaliteli, güvenilir hizmetimizle biz her zaman yanınızdayız. Üstelik tüm ürünlerimiz 5 yıl garantilidir. Pergole fiyatları istenilen işin kalitesine ve işçiliğine göre değişmektedir. En uygun ağaç türü Karaçam olup onu Rus çamı takip etmektedir. En pahalı ve kaliteli ağaç cinsi olarak tik (Teak) ağacı tavsiyemizdir. Tik ağacının 50 yıl gibi uzun bir ömrü bulunmaktadır. Yinede Pergole fiyatı nasıl hesaplanır diye öğrenmek isterseniz yapılacak alanı bir metre yardımı ile enini ve boyu ölçmeniz gerekmektedir. Daha sonra elde ettiğimiz sonuçları çarparak toplam kapladığı alan bulunur. Ardından en uygun karaçam fiyatı en ucuz pergole için hesaplıyoruz 250 TL m2 fiyatı ile çarpılarak en ucuz pergole fiyatı hesaplanır. Tabiki bu sizi yanıltmasın işçilik ve malzeme kalitesiyle birlikte bu rakamlar daha da yukarı çıkabilir. Bodrum yarımadası ve yakın çevresinde bulunan atölyelerimiz ve uzman ekiplerimiz sayesinde sizlere en kısa sürede en kaliteli hizmeti sunmak konusunda garanti veriyoruz.
 
Hickson Decor ve Timbertone boyalar pergolelerimizin en önemli yardımcı elementidir. Boya pergole yapımında hayati önem arz etmektedir. Bir pergoleyi ne kadar kaliteli yaparsanız yapın onu iyi bir koruyu boya ile koruma altına almazsanız yaptığınız tüm emekler ve masraflar boşa gidebilir. Bu nedenle boyanızı önemle seçmenizi tavsiye ederiz.
 
Yukarıda bahsettiğimiz tüm ince detaylar kamelya yapımı ve korkuluk yapımı için de geçerlidir. Tüm ahşap malzemelerinizde boyanızı önemle seçmenizi tavsiye ederiz.
 
Yada en iyisi siz kendinizi uzman ellere teslim edin ve bodrum pergole ekibi ile tanışın. Sizin için en iyi olanı biz hazırlayalım ve sizlerin beğenisine sunalım. Siz sadece anın tadını çıkarın.
 
Bodrum pergole ekibi olarak her türlü marangozluk işleriyle hizmetinizdeyiz. Profesyonel pergole yapımı ise uzmanlık alanımızdır.
 
Bodrum Pergole Tamiratı
 
Pergole tamiratı çok dikkat gerektiren bir iştir. Zira yanlış yapılan bir tamirat işlemi sonrasında mevcut sağlam pergoleniden de olabilirsiniz. Bu nedenle ustanızı doğru secmelisiniz. Yaz aylarında altında oturup gölgesinden istifade edip hoş vakit geçirdiğimiz pergoleler aynı zamanda bir insan gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle ahşap Pergole modelleri belirli dönemlerde zımpara-boya işlemiyle temizlenmeli. Varsa su sızdıran bölümleri oralarda iyi ustalar tarafından yalıtımı yenilenmek kaydıyla tamiratı yapılmalıdır. Yalıtım tamiratı yapmadan önce hava şartlarının 3-4 gün yağışsız olması gerekir. Yağışlı havalarda yapılan tamiratlar uzun ömürlü olmamaktadır. Pergolenizin bakım zamanı geldiyse hemen gelmediyse gelince bizimle irtibata geçiniz.
 
 
BODRUM AHŞAP EV, BODRUM KÜTÜK EV, BODRUM AHŞAP OYUN PARKLARI, BODRUM KAMELYA, BODRUM PERGOLA, BODRUM AHŞAP DECK, BODRUM KÖPEK KULÜBELERİ, AHŞAP BAHÇE ÇİTLERİ
BODRUM AHŞAP BANK PİKNİK GRUPLARI, BODRUM AHŞAP SAKSILAR, BODRUM KÜTÜK MASA - BODRUM KÜTÜK SEPHA - BODRUM KÜTÜK BANK, BODRUM AHŞAP BEKÇİ-GÜVENLİK KULÜBELER
 
BODRUM AHŞAP SAKSI, BODRUM AHŞAP ÇİT, BODRUM AHŞAP DECK, BODRUM AHŞAP KULÜBE > BODRUM Ahşap Hakkında > BODRUM Ahşap Ev Avantajları ve Özellikleri
 
BODRUM Ahşap ; organik bir yapı malzemesi olduğu için şartlara göre tepki gösterir. Yapının tesis edileceği yere ve yapının
 
özelliğine göre ahşabın işlenmesi ve korunması şarttır.
 
Ahşabı iyi işleyemez ve iyi koruyamazsanız, bütün emekleriniz ve paranız heba olabilir.
 
Bu yüzden ahşap yapılara karar vermeden önce yapımcı firmayı çok iyi seçmelisiniz.
 
Ahşabın seçimi – işlemesi – koruması “TİTİZLİK” ister.
 
Ahşabı işleyen makinelerin standart olması ahşap firmalarının da kalitesinin standart olacağı anlamına gelmez.
 
Ahşap yapıda firmalar arası “KALİTE FARKI” öncelikle “KALİTELİ DÜŞÜNCEDE” başlar. Kaliteli düşünceyi anlamanın
 
en iyi yolu samimiyettir. Samimiyeti anlamanın yolu ise açıklıktır. KALİTELİ DÜŞÜNME – SAMİMİYET – AÇIKLIK
 
firmamızın felsefesidir. Bu yüzden BODRUM  -Ahşapev tercih edilir.
 
7 sinde neyse 70 inde de aynıdır atasözü bizlere; çok yıllık geçmişi olan firmanın mutlaka çok iyi yapılar yapacağı
 
anlamına gelmez gerçeğini hatırlatır.
 
BODRUM AHŞAP EV KONUSUNDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
 
 BODRUM Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini?
 Ahşabın insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri
        olduğunu?
1894 İstanbul depreminde, kalitesiz ahşap yapıların bile yıkılmadığını yanlarındaki güzel, yeni ve demirle bağlanmış kagir
       yapıların tümüyle yıkıldığını?
Şiddetli bir deprem sonrasında hasar gören betonarme bir yapının yıkılmak zorunda olduğunu, hasar gören ahşap bir yapının
       ise kısa sürede onarılıp, tekrar içinde yaşanılabileceğini?
Betonarme-karkas dışında kalan tüm yapım sistemlerinde, zaman içinde hasar gören taşıyıcı elemanların, yapı tümüyle yıkılmada
      onarılabildiğini, hatta değiştirilebildiğini?
Ahşap yapıların çok hafif olduğunu, kolay kolay çökmediğini, çökse bile içinde bulunanları öldürmediğini?
Bir depremde, başlıca ölüm nedeninin yalnızca betonun ağırlığı olduğunu?
Betonarmenin, ahşaba göre 5 misli, çeliğin 13 misli ağır olduğunu?
Tarihten günümüze ulaşan en güzel sarayların, tapınakların ve diğer görkemli yapıların hiçbirinde beton kullanılmadığını ve
      binlerce yıldır ayakta kaldıklarını?
Dünyanın en büyük tarihi üç ahşap yapısından bir tanesinin, 100 metre boyu ve sekiz katlı bir binaya eşdeğer yüksekliğiyle
      tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada'daki Rum Yetimhanesi olduğunu?
Bir yangın sırasında, çelik bir çatının 600 dereceden sonra çökme riskinin belirdiğini ve 15 dakika içinde çökebileceğini
      buna karşılık ahşap bir çatının ortalama 1 saat ayakta kalabildiğini ve bu yüzden insanların canlarını kurtarma zamanlarının olduğunu?
Ahşabı, yapı sektöründe kullanan ülkelerde ormanların
       küçülmediğini, tersine bilimsel bir yaklaşım ve koruma anlayışı ile büyümekte olduğunu?
ABD'lilerin, depreme karşı yaşam güvenceleri için, Anadolu insanının binlerce yıldır tanıdığı, uyguladığı ve 1940'lara dek
      sürekli geliştirdiği ahşap-karkas yapı sistemini yaygın biçimde kullandıklarını?
Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl "avans" verirse, Türkiye'nin tüm deprem riskinden
      20 yıl içerisinde tümüyle kurtulacağını?
 
BODRUM AHŞAP EVİN AVANTAJLARI
 
BODRUM Ahşap ev doğada yaşama hissi verir.
BODRUM Ahşap kokusu sinir sisteminizi düzenler, rahatlatır.
BODRUM Ahşap ev doğaya olan sevgiyi ve saygıyı arttırır.
BODRUM Ahşap ev depreme karşı korur.
BODRUM Ahşap ev güvenlidir.
BODRUM Ahşap ev dayanıklıdır, hesaplıdır.
BODRUM Ahşap ev çabuk ısınır, geç soğur, sıcağı ve soğuğu geçirmez.
BODRUM Ahşap ev çok ekonomiktir, tasarrufludur.
BODRUM Ahşap ev uzun vadede kendini amorti eder.
 
BODRUM AHŞAP DUVARLAR :
 
1-BODRUM İKİ KATLI AHŞAP İSKELET YAPI
 
Kısaca anlatmak gerekirse; iki dikme üstten ve alttan birbirine bağlanır ve köşelerden payandalarla desteklenir.
Payanda yöntemi geleneksel yöntemdir. Artık geleneksel yöntem olan payandaların yerine tüm kare şeklindeki boşlukların
(iki dikme ve iki kiriş aralıkları) "çapraz" adı verilen köşegenlerle üçgen şeklinde bölünerek statiği arttırılır. Çaprazlar, tekniğine
göre monte edilir. Yeni deprem yönetmeliğine göre de ahşap yapının statik direncinin arttırılması için çaprazlar her dikme arasına
konmalıdır. Çaprazlar (payandalar) olmayan ahşap bina, deprem dalgalarına dayanamaz, büyük hasar görür.
 
2-BODRUM DUVARLARI OLUŞTURAN ELEMANLARIN İSİMLERİ VE DUVAR KONSTRÜKSİYONU
 
Ahşap binalarda ana taşıyıcı elemanlar dikmelerdir. Dikmeler kullanıldığı yere göre 10x10, 5x10, 12x12, 12x18 cm ebatlarında
olabilirler. Dikmeler arasını birleştiren elemanlara kiriş denir. Kirişler, kullanıldığı yere göre ölçülendirilir.
Dikmeler arası aralık akstan en fazla 1,50m olur.Dikmeler-kirişler-çaprazlar ile karkas konstrüksiyon yapı tamamlanır.
 
3-BODRUM TAŞIYICI DUVAR İSKELETLERİ,
 
   a) En çok 1,50 m ara ile konacak dikmelerden,
   b) Bu dikmelerin altına konacak taban kirişleri ile üstlerine konacak başlık kirişlerinden,
   c) Dikmeler ile taban ve başlık kirişlerinin meydana getirdikleri boşlukları daha küçük boşluklara ayıran ara kirişlerden,
   d) Ara gözleri üçgenlere ayıran çaprazlardan meydana gelir.
 
4-Bu şekilde oluşturulan karkas araları en iyi ısı ve ses izolasyonuna sahip olan cam elyafla doldurulur.İçerden ve dışarıdan OSB
levhalarla kaplanır.
 
5-Dikmeler yada diyagonaller tek parçadır ve taban kirişi ile başlık kirişine çoklu vidalamalı paslanmaz saç levhalarla bağlanır.
 
6-Taban ve başlık kirişleri ekli olabilir.Ekler çoklu vidalamalı paslanmaz saç levhalarla bağlanır.
 
7-Tüm taban ve başlık kirişleri,dikmeler ve en az 10x10 cm ,çaprazlar ve diğer elemanlar en az 5x10 cm ,zemin kat taban kirişleri
en az 12x12 cm kesitinde olur.
 
8-Boyuna duvarlarla enine duvarlar en çok 4,50 m de bir kesişir.
 
9-Zemin ve birinci katın ara bölmeleri üst üste gelir.
 
10-Karkas yapıyı kapatan OSB plakalar ise isteğe göre kaplama elemanları ile kaplanır. Tavsiye ettiğimiz en iyi ve en sıcak kaplama
malzemesi ahşaptır. Kaplanan ahşap eleman isteğe göre cilalanır veya boyanır.
 
D Ö Ş E M E L E R :
 
1-Ahşap kirişler, kısa açıklık yönünde atılır.Ahşap iskelet yapıların zemin katlarında taban kirişleri üzerine,üst katlarda ise başlık kirişle
ri üzerine oturtulur ve çakılır.
 
2-Zemin kat döşemesi, temel üstü ne 5x5 cm veya 5x10 cm kesimlerinde ahşap levhalar üstüne düşeme tahtası çakılır.
 
3-İsteğe göre latalar üstüne OSB , OSB üstüne parke kaplanabilir.
 
4-Latalar arasına lata kalınlığı kadar kalınlıkta yüksek yoğunluklu “BEYAZ” strofor döşenir.Renkli stroforların gözenekleri arasında
kloroflorocarbon gazı bulunduğu için renkli strofor kullanmıyoruz.
 
5-Gözeneklerinde su bulunan beyaz strofor kullanmaktayız.
 
Renkli stroforu ozon tabakasına zarar verdiği için AB ülkeleri ve diğer gelişmiş ülkeler kullanmamaktadır.Bizde de kullanılmaması
için sivil örgütler çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Ahşap doğanın bize sunduğu eşsiz bir malzemedir. Ancak kaçımız ahşabın güzelliğinden ve faydalarından,
 
doğal izolasyonundan, depreme karşı direncinden, neden sağlıklı ve uzun ömürlü olduğundan, gelişmiş
ülkelerin neden ahşabı tercih ettiğinden haberdarız? Bilim adamları son 200 yılın ahşap yılı olacağını ve
insanlığın ahşaba geri dönüşünün başladığını açıkladılar. Peki neden? kütükevler...
 
DEPREM
 
Ülkemizin % 92si deprem riski taşımaktadır. Nüfusumuzun % 98 yani en az 59 milyon kişi bu tehlike ile her an yüz yüzedir.
 
Depremde bizi öldürenin BETONUN AĞIRLIĞI olduğunu biliyoruz. 100 m²'lik betonarme karkas sisteminin yaklaşık 75 ton,
 
100 m²'lik ahşap yapının ise 2.5-4 ton arasında geldiği hesaplanmıştır.Betonarme ahşaba göre 5 KAT,
 
çelik ise 13 KAT fazla ağırlığa sahiptir. Bu yüzden ölüm riski çok fazladır. Buna karşın aynı ağırlıktaki beton ve çeliğe göre
 
ahşap, daha fazla yük taşımaktadır.Bir binanın depremde yıkılma sebebi, deprem dalgasının tersi yönünde hareket etmesidir.
 
Bu yüzden taşıyıcı kolonlar bu güçlü dalgalara dayanamaz ve yıkılır. Ahşap yapılar ise,esneklikleri sayesinde bu dalgalarla
 
aynı yönde hareket edebildikleri için depreme kafa tutabilirler.
 
YANGINA KARŞI DİRENCİ
 
Türkiyede dünyanın aksine yangında ahşabın diğer yapılara göre daha korumasız ve dayanıksız olduğu varsayılır. Fakat bu
 
yanlış bir düşüncedir. Yanan ev değil, içindeki eşyalardır. Ahşap gerekli kalınlık kullanıldığında yangın anında dış yüzeyinin
 
kömürleşmesi nedeniyle kendine doğal bir koruma perdesi meydana getirir(Yan tarafta gördüğünüz resim 2003 yılında
 
finlandiyada yapılmış olan bir yangın testidir.) ve bu doğal izolasyon alevlerin iç kısma kadar gitmesini geciktirir. Bu sayede
 
taşıyıcı kiriş ve kolonlar saatlerce dayanabilir. Yanan kısmın kolayca tamiratı ise mümkündür.yanan bir beton yapı ise,
 
taşıyıcıların içerisindeki demirin deforme olmasından dolayı taşıyıcı özelliğini yitirir. Bu yüzden, içinde tekrar oturmak son
 
derece tehlikelidir. Çelik bir yapı ise, aşırı genleşmeden dolayı deforme olur. Taşıyıcılar 600 Cº den itibaren
 
çökme riski taşır ve bu yüzden 15 DAKİKA içinde çökebilmektedir. Isıda genleşmesi sıfır olan ahşap bir çatı ise, yanarak
 
taşıyıcı gücünü kaybedene kadar ORTALAMA BİR SAAT ayakta kalabilmektedir. ABD'de spor salonu gibi büyük kalabalıkları
 
barındıracak yapıların yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni bundandır.
 
KÜTÜK EV YANGIN DAYANIKLILIK TESTİ
 
FİNLANDİYA 2003  SAĞLIĞINIZ İÇİN AHŞAP
 
Amerika'daki konutların ortalama % 90ının, Kaliforniya'da ise %99;unun ahşap olduğu bilinmektedir.
 
Almanya'da tüm yapıların sadece %23Fransa'da ise %17si betondur.
 
Buna karşınTürkiye'de ise, bu rakam %95tir.7cm kalınlığnda ahşap bir duvar, 50 cm
 
kalınlığında beton bir duvarın ısı ve ses izolasyonuna sahiptir.Unutmayın ki bütün saunalar ahşaptır!
 
Ahşap duvar, doğal yapısı sayesinde nemi evin içine almayacak bir filtre sistemine sahiptir.
 
Ahşap evde yaşayan insanlar, fizyolojik ve piskolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissederler.
 
Betonarme evlerdeki nem oranının yoğunluğundan romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım
 
bozuklukları yaşanır. BİZLE BİRLİKTE NEFES ALAN AHŞABIN ise, bu hastalıklara olumlu etkileri olduğu
 
tıbben kanıtlanmıştır.Tünel kalıp tekniği ile betondan imal edilen duvarlarda mevcut olan çift kat
 
hasır demirin arasından mecburen geçen 220 VOLT ELEKTRİK TAŞIYAN TELLER YÜZÜNDEN
 
MANYETİK ALAN OLUŞUR. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız bu yüzden risk altındadır.
 
Aşırı stresin nedenlerinden biri de, vücudumuzun içinden geçen bu manyetik alandır.
 
BU YÜZDEN AHŞAP SAĞLIKTIR!
 
UZUN ÖMÜRLÜ AHŞAP
 
Günümüz teknolojisinde zaten uzun olan ahşabın ömrü kullanılan doğal ilaçlar sayesinde dahada
 
uzatılabilmektedir.Emrenye dediğimiz bu kimyasallar tamammen doğal malzemelerden üretilmekdedir
 
 Ve ahşabın çürümesini önler.DÜNYANIN EN BÜYÜK TARİHİ AHŞAP BİNASININ 100 M boyu ,
 
sekiz katlı bina yüksekliği ile tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada'ki Rum Yetimhanesi olduğunu
 
1225 de Ren nehrinde inşa edilen Basel köprüsünün 1903 yılına kadar 774 yıl hizmet verdiğini,
 
13. ve 14.yüzyılda inşa edilen ; ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu: Mahmutbey , Beyşehir:
 
Eşrefoğlu ve Afyon Ulu Camilerinin, özel bir bakıma sahip olmaksızın 700 YILDIR ayakta olduğunu
 
1500 yaşındaki AYASOFYA'da kemerlerin arasındaki gergi çubuklarının en eskilerinin AHŞAP olduğunu,
 
yani dünyanın en ünlü ve eski yapılarından birinin, ASIRLARDIR AHŞABA GÜVENDİĞİNİ.
 
20.yüzyılın başında "ömrü sonsuzdur" diye anlatılan betonarmenin fiziki ömrünün,
 
KARBONATLAŞMA VE KOROZYON sorunu yüzünden ortalama 60 YIL olduğunun artık bilimsel olarak
 
kabul edildiğini BİLİYORMUYDUNUZ ?
 
Zamana kalsa,
 
Ahşabı seçerdi: Ahşap, uzun ömrüyle zamana yıllarca eşlik ederdi Telekomünikasyon hatlarında kullanılan
 
ahşap direklerin hizmet ömrü 50 yıl, ahşap karayolu köprülerinin de öyle, ön koruma işleminden
 
geçmiş çam doğramanın ise 60 yıldır. Aynı alanlarda beton,çelik ve PVC'nin ömrü ahşabın ömrünün
 
 yarısına bile ulaşamıyor. Ahşap, fiziksel özelliklerini tarih sürecinde kanıtlamış bir yapı malzemesidir.
 
Günümüz teknolojisinin ürettiği koruyucu maddeler ve yöntemlerle daha da üstün özellikler kazanmıştır.
 
Birlik'te, eski bilgilerimizi tazeleyecek çağdaş teknoloji ile birleştireceğiz .
 
Depreme sorsanız,
 
yapı malzemeleri arasında en güveniliri (?) ahşap derdi. 17 Ağustos depremiyle bilinçsiz inşa edilen
 
tüm yapıların onbinlerce cana mal olduğunu gördük. Şu anda benzer fay hattına sahip Kaliforniya'da
 
deprem riski sıfıa yakındır. Bu rakam, deprem olasılığının değil, depremin vereceği olası hasarın rakamıdır.
 
Çünkü artık Kaliforniya'da konutların %99'u ahşaptır. Biz ise hâlâ, ahşaba göre 30 misli ağır betonarme
 
yapıların, daha sağlam nasıl yapılacağını tartışıyoruz. Şehirler ortalama 20 yılda rant ve fonksiyon
 
farklılaşması ile kabuk değiştirir. Birlik'te bugünden itibaren alacağımız önlemlerle ahşaba hayatımızda
 
daha çok yer vermeye başlarsak, hem sağlıklı yaşam olanağına kavuşur, hem de tüm deprem riskinden
 
 her gün biraz daha uzaklaşmış oluruz. Hiçbir ticari ya da mesleki amaç, insan hayatından daha değerli olamaz.
 
Alevlere baksanız,
 
en güvenli yapı malzemesinin ahşap olduğunu görürdünüz.Ahşap ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliklerinden dolayı yangına 30-90 dakika dayanabiliyor. ABD'de spor salonu gibi büyük kalabalıkları barındıracak yapıların, yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni bundandır.
 
Birlik'te ahşabın yeniden keşfi, doğal afetlerdeki can kayıplarını önlemekle kalmayacak, beraberinde doğal dengelerin korunması, yeni estetik değerlerin ve sağlıklı yaşam koşullarının kazanılması gibi önemli yararlar da sağlayacaktır.
 
Bir bilene danışsanız.
 
Bir ahşap ustasına, bir mimara, mühendise Ahşap kadar geniş olanaklı bir başka malzeme daha sayamazdı.
 
Ahşap, hafifliği nedeniyle, büyük ve geniş açıklıkları geçebilir. Tacoma Dome'da (Tacoma, A.B.D.) ahşap
 
ile kolonsuz 162 metre geçilmiştir. Niçin ahşap-çünkü bu tip konstrüksyonlarda ahşap sadece ağırlığı ile değil,
 
korozyona ve hava şartlarına dayanıklı olması, üstün akustik özellikleri ve en önemlisi ısı değişiklikleri ile boyut
 
değiştirmemesi nedeniyle tercih edilmektedir. Ahşap yapının hiçbir gizliliği yoktur. Mimari tasarımı ve mühendislik
 
sistemi herkesçe kolaylıkla okunabilir. İşte bu, bu yapı malzemesinin özgür ifadesidir. Ayrıca ahşabın çelikle,
 
betonla mükemmel kombinasyonları da bilinmekte. Birlik'te, Birlik'in “bilimsel kimliği ile karşılaştırmalı
 
değerlendirmeler, araştırma ve analizler yapılarak her malzemenin kullanılacağı en uygun yere yerleştirilmesi
 
hedeflenmiştir.
 
Kendinize sorsanız,
 
Ahşabı, sıcak ve sağlıklı diye tanımlardınız. Ahşap toz barındırmaz, kolay temizlenir, nefes alır.
 
Ayrıca mikroorganizmaların da ahşapta plastiğe oranla çok daha az yaşadıkları saptanmıştır.
 
Üstelik ahşap, ortam ısısının değişiminden en az etkilenen malzemedir. Ahşabın elastikiyeti,
 
üzerinde yürüyen, koşan, zıplayan bacaklarımızın sağlığı için de çok önemlidir. Ahşabın insan sağlığı
 
için önemini bilen ahşap dostları, bu bilgilerini paylaşmak için de Birlik'te toplandı.
 
Doğaya kalsa...
 
Doğa da ahşaptan yana. Ahşabın en çok kullanıldığı ABD ve İskandinavya gibi ülkelerde orman alanları,
 
ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine, büyüyor. Ahşap kullanımını teşvik, orman alanının büyümesini de
 
teşvik ediyor. İşte, bilinçli yaklaşım ve koruma önlemleri ile, yıllarca Uzak doğunun tomruk ihtiyacını bile
 
karşılayan Amerika'nın ormanları her yıl büyümekte. Yapı sektöründe ahşabı kullanan tüm ülkelerde bu böyle.
 
Bu yüzden GreenPeace örgütü yapıda ahşap kullanımını destekliyor. Artık ormanların, ancak tüketim
 
bilincine sahip kullanıcılar tarafından gerçekten korunabileceği anlaşılmıştır. Yeni dikilen ağaçların,
 
havanın karbondioksitini yaşlı ağaçlara göre çok daha hızlı filtre ettiği, bilinmektedir. Bu yüzden Birlik de,
 
bilinçli bir kesim ile orman yüzeyini yenilemenin, ekolojik dengelerin çok daha çabuk kurulmasını
 
sağlayacağı görüşünü paylaşıyor.
 
 
Betonarmeye göre ahşap yapıların avantajları
 
Betonarmede; Kaba inşaat ve ince inşaat kısmı diye nitelendirilen kısımlar Ahşap yapılarda yoktur
 
bu sebeple çok çeşitli malzemelerin kullanımından tasarruf sağlar.
 
Ahşap Kütük yapılarda dış ve iç duvar ve bütün tesisatlar eş zamanlı bitmektedir, montaj başladığında
 
bütün tesisatlar kütük içerisinden çekilerek ilerlemektedir, beton yapılarda kabası bittikten sonra beton
 
kırılarak tesisat çekilmektedir bu da zamandan çok tasarruf sağlar.
 
Montajı ve boyanması bitince yapı kullanıma hazır olur.
 
BODRUM Ahşap ile ilgili Bunları Biliyormuyuz ?
 
Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini ?
 
Ahşabın insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri
olduğunu ?
 
Japon deprem uzmanlarının, tüm dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının Osmanlı ahşap karkas sistemi olduğunu
açıkladıklarını, 1894 istanbul depreminde, kalitesiz ahşap yapıların bile yıkılmadığını yanlarındaki güzel, yeni ve demirle
bağlanmış kagir yapıların tümüyle yıkıldığını ?
 
Şiddetli bir deprem sonrasında hasar gören betonarme bir yapının yıkılmak zorunda olduğunu,hasar gören ahşap bir yapının
ise kısa sürede onarılıp, tekrar içinde yaşanılabileceğini?
 
Betonarme-karkas dışında kalan tüm yapım sistemlerinde, zaman içinde hasar gören taşıyıcı elemanların,  yapı tümüyle
yıkılmadan onarilabildiğini, hatta değistirilebildiğini ?
 
Ahşap yapıların çok hafif olduğunu, kolay kolay çökmediğini, çökse bile içinde bulunanları öldürmediğini ?
 
Bir depremde, başlıca ölüm nedeninin yalnızca betonun ağırlığı olduğunu ?
 
Betonarmenin, ahşaba göre 5 misli ağır, çeliğinde 13 misli ağır olduğunu ?
 
Marmara ve Bolu depremlerinde ahşap yapılarda yaşayanlardan hiç kimsenin yaşamını yitirmediğini ?
 
Tarihten günümüze ulaşan en güzel sarayların, tapınakların ve diğer görkemli yapıların hiçbirinde
    beton kullanılmadığını ve binlerce yıldır ayakta kaldıklarını ?
 
1225' te Ren Nehri'ne yapılan ahşap Basel Köprüsü'nün 1903 yılına dek 774 yıl hizmet verdiğini ?
 
13'üncü ve 14'üncü yüzyıllarda yapılan, ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu, Mahmutbey, Beyşehir, Eşrefoğlu ve Afyon Ulu
camilerinin, özel bir bakım yapılmaksızın 600-700 yıldır ayakta olduğunu ?
 
Dünyanın en büyük tarihi üç ahşap yapısından bir tanesinin, 100 metre boyu ve sekiz katlı bir binaya eşdeğer yüksekliğiyle
tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada'daki Rum Yetimhanesi olduğunu ?
 
1790'da, ahşap kullanılarak ve hiçbir taşıyıcı eleman olmaksızın 108 metre açıklığa ulaşıldığını, bugün bu açıklığın 250
metreye ulaştığını ?
 
Bir yangın sırasında, gerekli kesitin biraz daha büyüğü kullanıldığında,dıştaki kömürleşen tabakanın iç ahşabın yanmasını
geciktirdiğini ?
 
Bir yangın sırasında, çelik bir çatının 600 dereceden sonra çökme riskinin belirdiğini ve 15 dakika içinde çökebileceğini buna
karşılık ahşap bir çatının ortalama 1 saat ayakta kalabildiğini ve bu yüzden insanların canlarını kurtarma zamanlarının olduğunu ?
 
Ahşabı, yapı sektöründe kullanan ülkelerde ormanların küçülmediğini,tersine bilimsel bir yaklaşım ve koruma anlayışı
ile büyümekte olduğunu ?
 
ABD'lilerin, yaşadığı topraklar üzerinde yalnızca 200 yıldır ev yaptıklarını,Anadolu'da ise 10 bin yıldır geleneksel yöntemlerle
ev yapıldığını ?
 
ABD'lilerin, depreme karşı yaşam güvenceleri için, Anadolu insanının binlerce yıldır tanıdığı, uyguladığı ve 1940'lara dek de
sürekli geliştirdiği ahşap-karkas yapı sistemini yaygın biçimde kullandıklarını ?
 
Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl avans verirse, Türkiye'nin tüm deprem riskinden 20 yıl
içerisinde tümüyle kurtulacağını ?
       Ahşap Koruma ve Bakımı
 
Ahşabın korunması için birleşik cephe
 
Hemel ahşabın korunması ve bakımı için Timbercare Aqua, Hickson Decor Plus ve Restol'den oluşan ürün grubuyla pratik ve yeni çözümler sunuyor.
 
Timbercare Aqua
 
Yeni yapılan veya bakımı yapılacak eski dış cephe ahşaplarında, restorasyon çalışmalarında mantar, böcek tahribatını ve
 
çürümeleri önlemek için ideal bir ahşap koruyucu olan Timbercare Aqua bir kez uygulandıktan sonra etkisini yıllarca sürdürüyor.
 
Su esaslı bir ürün olan Timbercare Aqua, çevreye, uygulamacıya ve uygulandığı mekânlarda yaşayanların sağlığına zarar
 
vermiyor ve kalıcı koku bırakmıyor. Kullanıma hazır olarak sunulan Timbercare Aqua, varsa eski boya temizlendikten sonra
 
fırçayla kolayca uygulanıyor. Timbercare Aqua uygulandıktan sonra üzerine Hickson Decor Plus ya da Restol uygulaması yapılabiliyor.
 
Hickson Decor Plus
 
Örtücülüğü yüksek, ideal bir ahşap boyası olan Hickson Decor Plus, ahşap yüzeyleri yıllarca solmadan, pullanıp dökülmeden,
 
çatlamadan her türlü olumsuz hava koşullarına karşı koruyor. Mikro gözenekleriyle nefes alıyor, ahşaba nefes aldırıyor.
 
Su geçirmez bir ürün olan Hickson Decor Plus, içindeki nemi dışarı veriyor, su tutmuyor. Yarı şeffaf ya da örtücü çeşitleri bulunan
 
Hickson Decor Plus, pencere ve kapı doğramaları, panjur ve cephe kaplamalarının boyanması için mükemmel çözümler sunuyor.
    
Restol
 
Pergole, veranda, bahçe çiti, bahçe mobilyaları ve çevre düzenleme elemanlarında, binaların cephe kaplamalarının boyanmasında
 
ideal bir ürün olan Restol, ahşabı güzelleştirmekle kalmıyor, en çetin hava koşullarında bile yıllarca koruyor, su geçirmiyor,
 
kabarmıyor, aşınmıyor ve soyulmuyor. Az bir miktar uygulanan Restol, geniş bir alanı kaplıyor. Restol, yarı şeffaf olması sayesinde
 
ahşabın doğal görünümünü örtmüyor, damarlarının görünmesini sağlıyor.
 
Pergole Tente Sistemlerimiz özel yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlı yapılmıştır. Elektrostatik toz boya ile boyanmaktadır.
 
Yapı ruhsatı gerektirmeden tamamı otomatik açılır, kapanır, yaz ve kış koşullarında mekanı kullanma imkanı sağlayan ergonomik ve fonksiyonel son teklonoji ürünüdür. Yanal alanların, ısı yalıtımlı katlanır alüminyum doğramayla kapatılması uygun olur.
 
Sistem komple eksersüzyon alüminyum olup epoksi polyester boyalıdır. Hiçbir ek ahşap veya çelik konstrüksiyona ihtiyaç duymadan kendi orjinal aksıyla statik taşıma mukavemetine sahiptir.
 
Yüzey malzemesi gelişmiş PVC bloklardan oluşmaktadır.
Her türlü hava koşullarına dayanıklı ve su geçirmeme (Blockout) özelliğine sahiptir.
Sistem birleşim alanları estetik görünümlü özel su oluklu alüminyumdur.
Zemin bağlantı profilleri 120 x 80 alüminyum profilden oluşmaktadır.
Saatte 90 km/h hızla esen rüzgara ve ortalama 30cm’lik kar kalınlığına karşı dayanıklıdır.
Çatılara ve demir konstrüksiyon sistemlerine kolay montaj avantajı.
Paslanmaz İnox bağlantı sac vida ve pimleri.
Uzaktan kumandalı motor desteği.
Her türlü renk seçeneği.
 
BODRUM PERGOLE MODELLERI
 
BODRUM ahşap bahçe kamelyası ahşap kamelya ahşap kamelya
bodrum ahşap kapı
ahşap pergole, BODRUM beyaz pergole, bodrum ahşap pergole, bodrumda pergole fiyatları, bodrum marangoz,
bodrum marangoz işleri, bodrum pergole, bodrum pergolecisi, bodrum pergole fiyatları, bodrum pergole modelleri
BODRUM burma pergole, BODRUM cam pergole fiyatları, BODRUM kaliteli pergole kamelya bodrum kamelya fiyatları
BODRUM kamelya yapımı kamelya örnekleri otel pergolesi pergola direği pergola m2 fiyatı pergole ahşap pergole
bodrum Pergole Dikkat Edilmesi Gerekenler
Pergole Direği Pergole Eğimi pergole fiyatları pergole icin isi yalitimi Pergole imalatı pergole m2 fiyatı pergole metrekare pergole metrekare fiyat pergole metrekare fiyatları pergole milas pergole modelleri pergole modelleri ve fiyatları pergole yapımı pergule pergule fiyatlari pergule metrekare fiyatları yalıkavak pergole çardak fiyatları
 
BODRUM Ahşap Kamelya, BODRUM Korkuluklar,
 
BODRUM Pergola Tente Sistemleri, BODRUM pergole tente fiyatları, BODRUM pergole fiyatları,
BODRUM pergole modelleri,BODRUM  pergola tente, pergole çeşitleri, BODRUM pergole tente sistemleri,
BODRUM pergole branda, pergole çeşitleri, BODRUM pergola modelleri, BODRUM ahşap pergole modelleri,
BODRUM pergole fiyatları, BODRUM pergole çatı modelleri, BODRUM pergole nasıl yapılır, BODRUM pergole yapımı,
BODRUM pergole nedir, BODRUM raylı tente, BODRUM motorlu pergola, BODRUM pergola sistemleri, BODRUM pergola modelleri,BODRUM  pergola tente fiyatları,
BODRUM dorsa pergola tente ankara, BODRUM pergola, BODRUM pergole tente fiyatları, BODRUM pergole tente fiyatları,
BODRUM  pergole fiyatları, BODRUM pergole modelleri, BODRUM pergola tente, BODRUM pergole çeşitleri,
BODRUM pergole tente sistemleri, BODRUM pergole branda, BODRUM pergole çeşitleri, BODRUM pergola modelleri,
BODRUM ahşap pergole modelleri, BODRUM pergole fiyatları, BODRUM pergole çatı modelleri, BODRUM pergole nasıl yapılır,
BODRUM pergole yapımı, BODRUM pergole nedir, BODRUM  raylı tente, BODRUM motorlu pergola, BODRUM pergola sistemleri,
BODRUM pergola modelleri, BODRUM pergola tente fiyatları, dorsa tente ankara, pergola tente ankara, pergole tente fiyatları, pergole tente fiyatları, pergole fiyatları, pergole modelleri, BODRUM pergola tente, BODRUM pergole çeşitleri, BODRUM pergole tente sistemleri, BODRUM pergole branda, BODRUM pergole çeşitleri,BODRUM  pergola modelleri, BODRUM ahşap pergole modelleri, BODRUM pergole fiyatları, BODRUM pergole çatı modelleri,
BODRUM pergole nasıl yapılır, BODRUM pergole yapımı, BODRUM pergole nedir, BODRUM raylı tente, BODRUM motorlu pergola, BODRUM pergola sistemleri,
BODRUM pergola modelleri, BODRUM pergola tente fiyatları, BODRUM dorsa tente ankara, BODRUM pergola, BODRUM pergole tente fiyatları...
 
BODRUM Fotosel Kapı Sistemleri Fotosel Kapı Sistemleri
BODRUM Döner Kapı Sistemleri Döner Kapı Sistemleri
BODRUM Bahçe Kapı Sistemleri Bahçe Kapı Sistemleri
BODRUM Kepenk Sistemleri Kepenk Sistemleri
BODRUM Panjur Sistemleri Panjur Sistemleri
BODRUM Pergole Tente Sistemleri Pergole Tente Sistemleri
BODRUM Garaj Kapı Sistemleri Garaj Kapı Sistemleri
BODRUM Güneş Kırıcı Sistemleri Güneş Kırıcı Sistemleri
BODRUM Açkı Sistemleri Açkı Sistemleri
BODRUM Asansörlü Kasa Sistemleri Asansörlü Kasa Sistemleri
 
BODRUM AHŞAP PERGOLE FİYATLARI ÇEŞİTLERİ MODELLERİ
 
BODRUM AHŞAP PERGOLE TÜRÜ VE ÖZELLİKLERİ
Ürünlerimizde 1. Sınıf Rus Çamı kullanılmaktadır. Ağaçlarımızın mümkün olduğunca budaksız olmasına dikkat ediyoruz. Rus Çamı Rusya’nın Sibirya bölgesinin ağacıdır. Yumuşak, iyi işlenebilir olmasından dolayı en çok talep gören çam çeşitlerindendir. Ülkemizde iç – dış doğrama, lambri, kamelya, pergola ve merdiven imalatı gibi geniş alanlarda kullanılmaktadır Ahşap pergole firmaları
 
Kaplama ve Özellikleri
 
Pergolelerimizin üstüne isteğinize göre Kiremit Kaplama veya Bardolin Döşeme (Serme Bardolin – Yaprak Bardolin) yapmaktayız. Kiremit uygulamasının altına öncelikle ısı yalıtımı yapmaktayız.
 
Boya ve Özellikleri
 
Ürünlerimizde En kaliteli boya kullanmaktayız. Dış hava koşullarına ve ultraviyole ışınlarına dayanıklı nefes alan uzun ömürlü bir boyadır. Ayrıca Solvent bazlı olup 12 farklı renk seçeneği bulunmaktadır.
 
Hickson Decor, Boya ve ahşabın iki büyük düşmanına karşı mükemmel koruyucu! ahşap pergole
 
Ultraviyole ışınları ve nem, boyanın ve ahşabın ömrünü kısaltan iki büyük düşmandır. Hickson Decor, ultraviyole ışınlarına karşı daha da güçlendirilmiş formülüyle, her türlü ahşap yüzey için yüksek etkili koruma sunar. Hickson Decor , mikro gözeneklidir. Nefes alır, ahşaba nefes aldırır. Su geçirmez. İçindeki nemi dışarı verir, su tutmaz. Hickson Decor, içindeki özel katkı maddeleri sayesinde, altındaki ahşabı yıllarca solmadan, pullanıp dökülmeden, çatlamadan, yüzey küfü ve lekelenmelere karşı korur. Özel pigmentleri, ultraviyole ışınlarının ahşap üzerindeki zararlı etkilerini önler.
 
Koruma ve Bakım Önerileri
 
Pergolenizin uzun ömürlü ve bakımlı olması için her 4 senede 1 boyatmanızı tavsiye ederiz. Boya olarak Timberland veya Hickson Dekor kullanabilirsiniz Ahşap pergole çeşitleri
 
Yapım Süresi ve Teslimat
 
100 M2 Pergole Teslimat süresi yaklaşık 15 iş günüdür. (İşe başlangıç tarihinden itibaren) ahşap pergole fiyatları
 
PERGOLE NEDİR ?
 
Pergole, Dünyada çok kullanılan, ülkemizde ise son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan gelişmiş bir tente sistemidir. Ancak normal tenteler ile kıyaslamamız çok yanlış olur çünkü; Uzaktan kumandalı olması, otomatik açılıp kapanması ve ayaklı olması gibi birçok artısı vardır.
 
Bu yazımızda sizlere, Bursa üzerinden Türkiye'ye pergole hizmeti veren büyük bir firmayı tanıtacağım.
 
Firmamımızın adı Ahşap Pergole. İstanbul üzerinden tüm Türkiye'ye pergole hizmeti vermektedirler.
 
Pergole bildiğiniz üzere, tente sistemidir. Tabii normal tentelerden farklıdır.
Pergolenin ne olduğunu anlatmayacağım çünkü aşağıdaki linke tıklayarak, kendi blogumuzda anlattığımız bir konuya gidebilirsiniz.
 
Pergole Nedir
 
Ahşap Pergole, Dünyada çok kullanılan, ülkemizde ise son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan gelişmiş bir tente sistemidir. Ancak normal tenteler ile kıyaslamamız çok yanlış olur çünkü; Uzaktan kumandalı olması, otomatik açılıp kapanması ve ayaklı olması gibi birçok artısı vardır.
Pergole dediğimiz aslında, açılır tavan sistemi olarakta adlandırılabilir. İnternetten bulabildiğim en güzel
pergole modellerini sizler ile paylaşıyorum. Aralarında Ev ve İş yerlerinizde kullanabileceğiniz modeller mevcut. Buyrun:
Pergole mevsimi, kış aylarının bitmesi ve ilkbahar aylarına girilmesiyle birlikte açılır. Bu aylarda pergole sistemini kurdurup, yaz aylarında sıkça kullanacağınız bu sistemi uygulamaya geçirebilirsiniz.
 
BODRUM Pergole Fiyatları, daha öncede söylediğimiz gibi sizi güneşten ve yağmurdan korur ve şık bir görünüm kazandırır. Tente sisteminin bir gelişmiş modeli olan ahşap pergole, son zamanlar ülkemizde çok sık kullanılmaya başlamıştır.
 
BODRUM Motorlu Pergole
 
Motorlu pergole, kendinden tay sistemi olan ve uzaktan kumanda ile hareket edebilen bir tente sistemidir.
 
Bu gibi pergole sistemleri, genellikle çok lüks olan restaurantlar veya avm lerde bulunur. ancak günümüzde kullanımı o kadar çok artmıştır ki; hemen hemen heryerde bu güzel pergole sistemini görebilmekteyiz...
 
Motorlu pergole yağmurlu ve çok güneşli günlerde imdadınıza yetişecek olan ilk ekipmanınızdır. Eğer halen pergole sahibi değilseniz, mutlaka kendinize birtane pergole edinmelisiniz..
 
BODRUM AHŞAP DÜNYASI 
 
Sizde betonlardan, taş duvarlardan, bloklardan bunaldıysanız eğer bu yazımızı okumalısınız. Bugün ahşap dünyasında bir yolculuğa çıkacağız. Ahşap ile ilgili temel bilgiler, kullanım alanları, koruma yöntemleri, çeşitleri ve en çok kullanılan yönüyle ahşap pergole hakkında bilgiler aktaracağım. 
 
Ahşap ürünlerin en belirgin ve dikkat çekçi özelliği doğal ve sağlıklı olmasıdır. Ahşaplar karbondioksiti depo ettiği için bizlere canlı bitkiler gibi hizmet vermeye devam etmektedir. Dünya üzerinde kullanılan en eski yapı malzemesi olan ahşabın işlenmesi de özel bir uzmanlık alanına sahiptir. Çünkü ortalama 7 yılda bir bakım yapılan ahşap yapı yüzyıllarca yaşayabilmektedir. Eski köşklerin ve yalıların hala ayakta olduğunu görmekte bu bilgiyi doğrulamaktadır. 
 
Tahmin edilenin aksine ahşap yapılar çeliğe ve betona oranla daha fazla taşıyıcı güce sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Doğal afetler ve depreme karşı dayanıklılığından ötürü Japonya, Amerika, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde ahşap yapılar betona göre çok daha fazla kullanım alanına sahiptir.  
 
Ahşap ev bir canlı gibi nefes alır, havada bulunan elektrik dengesini sağlar, sıcaklığı korur nemi dengeler. Kısaca faydaları saymakla bitmez. Bu kadar faydasına ve özelliğine rağmen maliyeti de beton, çelik yapılara göre düşüktür. Türkiye’de kullanım alanının sıklığından dolayı özellikle ahşap pergole üzerinde duracağım.  
 
Ahşap pergole bahçelerde, balkon ve teraslarda hem koruma hem de estetik bir görüntü sağlamaktadır. Bodrum pergole, burma pergole, kamelya, motorlu pergole gibi çeşitlere sahiptir. Yapım malzemesinde kullanılan ağaca göre de çeşitlilik göstermektedir. Çam, sedir, köknar, ladin gibi ağaçlar ahşap yapılarda hammadde olarak kullanılmaktadır. Ahşap pergole fiyatları kullanılan hammadde, boyut, estetik görünüm ve metrekareye göre değişiklik sağlamaktadır. Metrekare fiyatı ortalama 200 TL’den başlamaktadır. 
 
Peki, ahşap yapımızı etkileyen etmenler nelerdir ve ahşap yapımızı nasıl korumalıyız? Ahşap yapıların bozulma nedenleri; bakteriler, mantarlar, böcekler ve termitlerdir. Bu başlıklara kısaca değinelim.  Bakteriler ahşap yapısında tahribat oluşturmaz ancak yüzeyde lekelerin oluşmasına neden olur. Ayrıca ön koruma ve boya malzemesinin kurumasını geciktirir. 
 
Mantarlar ahşabın çürümesine neden olur ve ülkemizde sıklıkla rastlanmaktadır. Mantarlar nemli ve bakımsız ahşapları tercih eder. Mantarlar genel olarak hızlı ürerler. Ve bulundukları alanları çürüterek tahribe ve çökmelere sebep olurlar. Ahşap pergole çeşitleri; kuru çürüklük mantarları, kiler mantarları, beyaz delikli mantarlar ve beyaz çürüklük mantarlarıdır. Ve çeşitlerine göre tahrip oranı ve üreme sayıları değişebilmektedir.
 
Böcekler ahşabı kemirerek delikler oluştururlar ve bu deliklere yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar 2 çatlayarak yeni böceklerin ortaya çıkmasına ve tahrip alanının genişlemesine neden olmaktadır. Böcek çeşitleri; mobilya böceği, ölüm saati böceği, ev teke böceği ve odun oyan bitlerdir. Yine mantarlar gibi çeşitlerine göre tahrip oranı ve üreme sayıları değişmektedir.
 
Termitler en çok zarar veren ahşap oyucu böceklerdir. Nemli ve tropikal bölgelerde daha sık görülürler. Sadece ahşaba değil canlı bitkilere ve ağaçlara hatta plastiklere bile zarar verebilirler. Termit çeşitleri kuru odun termitleri ve toprakaltı termitleri olarak ikiye ayrılmaktadır. 
 
Peki bu kadar zararlıdan ahşabı nasıl koruyacağız?Öncelikle doğal dayanıklılığı yüksek olan ağaçlardan yapılan ahşap malzemeleri tercih edeceğiz. Ahşabı tahrip eden canlılar nemli ortamda yaşayıp çoğalmaktadır. Eğer nemi ortadan kaldırırsak bu canlıların yaşa alanını da ortadan kaldırmış olacağız. Ancak ahşabı kuru tutmak çok zordur. Yağıştan hatta hatalı su tesisatından bile kolayca ıslanabilen ahşabı nasıl kuru tutacağız?Ahşabı boyamak için kullanılan malzemenin koruyucu malzemelerden oluştuğuna ve nefes alan boyaların tercih edildiğine emin olacağız. Bu şekilde ahşabımızın nemden ve ıslaklıktan etkilenmesi engellenmiş olacaktır. 
 
Ahşap üzerinde kullanılan yalıtım maddesi de önemlidir. İyi yalıtım özelliğine sahip ahşap yapılar içerideki ısıyı koruyarak önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Ahşap yapıların ses yalıtımı da unutulmamalıdır. Ahşap malzemeler bizleri sadece hava kirliliğinden değil ses ve gürültü kirliliğinden de korumaktadır. Ahşap yapılar yer tasarrufu da sağlamaktadır. Aynı amaçla kullanılan beton yapıya göre daha az yer kaplamaktadır.
 
Görülüyor ki ahşap yapıların faydaları yüksek maliyetleri de bir o kadar düşüktür. Sizler de uzman ellerden çıkan ahşap malzemeleri gönül rahatlığıyla kullanabilir hem maddi hem manevi kazanç sağlayabilirsiniz.  
 
BURSA, KONYA, ANKARA , YALOVA, ANTALYA, İSTANBUL, İZMİR, KÜTAHYA, ESKİŞEHİR, BODRUM, MARMARİS, BİTEZ, GÜMÜŞLÜK, GÜMBET, YAHŞİ, YALIKAVAK, TURGUTREİS, AKYARLAR, BAL MAHMUT, SARNIÇ, BEACH, YALIÇİFTLİK, MUMCULAR, GÜVERCİNLİK, GÜLLÜK, MARİNA, TÜRKBÜKÜ, GÖLKÖY, GÖLTÜRKBÜKÜ,KONACIK


Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon ve İyileştirme Merkezi
  
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
Komple Tadilat İşleri
 
Profesyonel ekibimizle; Teknik ve Proje uygulamaları ile komple yapı tadilat işlerinizi anahtar teslimi yapmaktayız.
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
Bodrum Yapı Mutfak Tadilatı 
Mutfak duvar yıkım örme işleri, mutfak tezgahları kırma sökme, dolap sökümleri, Fayans söküm yapım işleri, sıcak & soğuk su tesisat yer değişiklikleri, elektrik tesisatı işleri ve mutfak dolabı çeşitleri
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
Bodrum Yapı Banyo Tadilatı
Küçük alanları en kullanışlı şekilde tasarlayarak dekorasyon ve tadilatını şık, sade veya parlak dilerseniz loş ve zarif tasarımlarımızla banyolarınızı en keyifli hale getirmek için hizmet veriyoruz
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
Bodrum Yapı Mantolama
Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır.
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
Mermer & Seramik Uygulamaları
Mermer seramik ve kesme taş işçiliğini en uygun fiyatlarla doğru teknikleri uygulayarak konusunda çok deneyimli ustalarla  gerçekleştirmekteyiz.
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
Taş Duvar İşleri
Kayrak taşı kalınlıklarına göre duvar kaplaması, şömine, barbekü,iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlı uygulamalarda kullanmaktayız.
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
İç & Dış Boya İşleri
Bina iç ve dış cephe boya uygulamalarının performansını, kullanılacak malzemenin dayanıklılığı kadar işçilik kalitesi de etkilemektedir.
 
Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme
İzolasyon 
Konutlarımızı ve konforumuzu tehdit eden sulardan korunmak için yapılan su yalıtımı, çatı, duvar, havuz izolasyon uygulamalarını yapmaktayız
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat
Üyelik Girişi
Site Haritası
Site Menüsü
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret22239