Bodrum İnşaat Tadilat Hizmetleri
Bodrum İnşaat Ürünlerimiz
Bodrum İnşaat Dekorasyon Hizmetleri

Bodrum Bahçe Mobilya

Bodrum Bahçe Mobilyaları

Bodrum bahçe şezlong

Bodrum bahçe sandalye ve masa grupları


 

 

Bahçe Mobilyaları Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

 

Büyük şehirlerde bahçeli bir eve sahip olmak az sayıda şanslı insanın ulaşabildiği bir şey. Ancak, şehirlerden uzaklaştıkça, sayfiye muhitleri ve bahçeli evlerin sayısı artıyor. Mesela İstanbul’da bir bahçe sahibi olma ayrıcalığına sahip olamayan bir çok insan, belki köylerinde, belki de şehire daha yakın yazlık beldelerde bahçeli evlere sahipler. Bunu, yaz tatilinde büyük şehirlerin boşalmasından da, cuma akşamları yazlık beldelere giden yollarda oluşan yoğun trafikten de anlamak mümkün.

 

Malum, nisan ayı geldi ve baharın habercisi güneş, ağaçlara ilk çiçeklerini hediye etti. Şimdi İstanbul’da senelik iznini bekleyenler, ya da okulların tatile girmesini bekleyen ebeveynler, bahçelerini merak ediyorlar. Çiçekler açmış mıdır, yabani otlar artmış mıdır, yağmur ve kar fazla hasar vermiş midir, çit bitkileri büyümüş müdür soruları kafalarda dolaşıyor. Kontrol amaçlı küçük haftasonu gezileri belki de başlamıştır bile.

 

Yaz gelecek, bahçeler düzenlenecek, yeni çiçekler ekilecek, eski ağaçlar meyvelerini verecek, fidanlar ise yeni filizlerle size gülümseyecek. Ancak verilen tüm uğraş, tatlı yorgunluk ve emekler bir tamamlayıcıya ihtiyaç duyuyor. Nedir bu tamamlayıcı ?  Tüm bu işleri yaptıktan sonra, rahat bir şekilde arkanıza yaslanıp, çayınızı kahvenizi içerek eserinizi seyretmenizi sağlayacak bahçe mobilyaları tabii ki.

 

Bahçe mobilyası neden önemli ?

 

Bahçe mobilyası önemlidir çünkü, hem bahçenizin ve evinizin görselliğini tamamlar hem de toprakla uğraşmaktan aldığınız keyfi ve huzuru tam olarak yaşamanızı sağlar. Misafirlerinizi hem bahçenizin güzelliğiyle, hem de mobilyalarınızın konforuyla mutlu edersiniz. Belki bir sabah güneşin doğuşunu, belki evinizin konumuna göre güneşin batışını bahçenizden keyif içinde izlersiniz. Kahvaltınızı ya da diğer öğünlerinizi, kendi emeğiniz olan yeşillikler içinde, bir meyve ağacının gölgesinde ya da yetiştirmek için her yolu denediğiniz kusursuz yeşil çimlerinizin üzerinde yiyebilirsiniz. Sandalyenize ya da koltuğunuza kurulmuş gazetenizi okurken, çıplak ayaklarınızdan negatif elektriğinizi toprağın yumuşaklığına bırakabilirsiniz. Alternatifleriniz sınırsız. Ancak tüm bunlar için bütçenizi zorlamayacak, eviniz ve bahçenizle uyumlu ve gönlünüze göre bahçe mobilyalarına ihtiyacınız olacak.

 


Bahçe Mobilyası seçerken nelere dikkat etmelisiniz ?

 

1.  Malzemesine : Mobilyanızın malzemesi en önemli nokta. Çünkü seçeceğiniz malzeme, mobilyanın ömrünü belirler. Doğal ürünler daha şık görünmekle beraber bakımı oldukça zordur. Örneğin tik ağacından mobilyalar, hem oldukça pahalıdır hem de periyodik bakım isterler. Tik ağacı yağmur, soğuk ya da sıcağın etkilerinden en az seviyede zarar görür. Özel yağı ile her yıl yağladığınız takdirde, ömrü uzayacaktır. Yine de belirtelim ki, ilk heves geçtikten sonra bu bakım işleri aksar ve mobilyanız zarar görür, güzelliğini kaybederse pişman olursunuz. Bu şartlar altında, nem ve güneşten daha fazla etkilenen sıradan ahşap malzemeden yapılan mobilyaların da bahçe için uygun olmayacağını ve kısa sürede çürüme yapacağını belirtmek gerekir. Bambu malzemesinden yapılan mobilyalar da, balkon ve teras gibi sert zeminde ve nispeten korumalı yerlerde tercih edilebilecek ürünlerdir. Ancak bahçe içerisinde, toprağa yakın olması çabuk bozulmasına ve güneşten etkilenmesine sebep olur. Bambuların da düzenli olarak verniklenmesi ve bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir. Kamıştan örgü biçiminde ve metal profillerle desteklenerek kullanılan bambu mobilyalar şık ve sağlam gözükse de doğal malzemenin çok uzun ömürlü olmadığı bir gerçektir. Geriye iki seçenek kalıyor; plastik veya metal. Plastik malzemeler estetik açıdan doğal ürünler kadar güzel gözükmüyor ancak fiyatları tabii ki uygun. Bakımı da çok kolay ve suyla rahatlıkla temizlenebiliyorlar. Az önce bahsettiğimiz bambudan hasır örme sandalye ve koltukların plastik malzemeden olanları da var. Bunlar estetik açıdan da oldukça tatmin edici. Metal materyeller ise bahçe mobilyalarında çok eskiden beri kullanılıyor. Örneğin döküm sandalyeler ve sehpalar oldukça güzel ve estetikler. Bakımı da kolay olmasa bile çok zor değil. Ne renk ise o renk yağlı boya ile her yıl boyamanız gerekiyor ki, metal, su alıp paslanma ve çürüme yapmasın. Bu tip demir döküm bahçe mobilyalarında ise en çok tercih edilen renkler siyah, beyaz ve koyu yeşil. Renk demişken geçelim 2. maddeye;

 

2. Rengine : Bahçe mobilyanızı seçerken rengine dikkat etmezseniz, üstünden bir yaz bile geçmeden büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Bahçe demek bir yerde, güneş demektir. Bu yüzden seçeceğiniz mobilyanın renginin açık olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa güneşten bozarmış ve yer yer farklı renklere bürünmüş mobilyalarla baş başa kalabilirsiniz. Ahşap ürün tercih edecekseniz, ceviz ve kiraz tonlarından uzaklaşıp, açık çam ve akça ağaç ve diğer açık – hafif renkli malzemeye doğru gitmelisiniz. Yine pvc mobilya tercih edecekseniz, koyu ahşap ya da yeşil renkler yerine, açık ahşap tonları ya da beyaz kullanılmalıdır. Kısacası bahçede kullanacağınız açık renkler hem kirli görünümden hem de istenmeyen renk değişimlerinden sizi kurtaracaktır.

 

3. Dokusuna : Doku konusu hem ahşap malzemede, hem plastik mobilyaların bazılarında hem de metal mobilyada önemlidir. Dokudan kastımız mobilyanızın yüzeyi. Bahçe, toprak ve toz ile iç içe olunan bir yer. Dolayısı ile, mobilyanızın periyodik bakımı kadar günlük temizliği de önem kazanıyor. Kolay temizlenebilen mobilyalar zaten kısa süren yaz keyfinizi kaçırmayacaktır. Burada da yüzey önem kazanıyor. Ahşapta daha pürüzsüz yüzeyler, platik materyelde damarsız ve parlak yüzeyler tercih edilmelidir. Aksi halde bu damarların ve pürüzlerin arasına dolacak tozlar, henüz yepyeni olan mobilyanıza yaşlı ve kirli bir görünüm verebilir. Döküm demir malzemede ise, mobilyanızın desenlerinin daha iri kesim olması önemlidir. Küçük ve ince desenler güzel görünse de bunların da aralarına dolacak toz toprak tadınızı kaçırır. Hemen belirtelim, ahşap mobilyada doku konusu temizlikten öte bir kaç şey daha ifade ediyor. Ahşapların yıllık bakımlarında, zımparalarken, koruyucu ya da boya uygularken, doku ve desenin sade olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Mesela sepet görünümlü bambular, yine örme mobilyalar, sık desenli mobilyalar, hem temizlik hem bakım açısından sizleri yorar.

 

4. Sehpasına / Masasına : Sehpa ve masa çoğunlukla örtülerin altında gizlenen unsurlardır. Ancak son yıllarda bahçe takımlarında masa ve sehpalara daha çok önem veriliyor. Özellikle cam kullanımı oldukça yaygınlandı. Camın mobilya ile birleşimi, hem temizliği kolaylaştırıyor hem de güzel bir görüntüyü beraberinde getiriyor. Eğer yeni mobilyalar alacakasanız, sandalye ya da koltukların yanında, yukarıda saydığımız tüm hususlar masa ya da sehpa için de geçerlidir. Almışken takım almanız da naçizane tavsiyemizdir.

 

5. Döşemesine : Geldik en can alıcı noktaya. Mobilyanızla birlikte kullanacağınız minder ya da sehpa-masa örtüsü görsellik açısından en önemli tamamlayıcıdır. Bahçelerde kullanılan klasik döşeme renkleri, yeşil, bordo ve krem kombinasyonları olsa da, son yıllarda ortama uygun çiçekli ve desenli döşemeler yaygınlaştı. Bu konudaki tavsiyemiz de mobilya alacağınız zaman birlikte döşemesini de almıyorsanız, hazır döşeme ve minderlerden kaçınmanızdır. İstediğiniz zevkinize uygun kumaşı bulup, ölçülerinize uygun diktirebileceğiniz çok sayıda yer var. Bu işin merkezi de Tahtakale ve Eminönü civarıdır. Çünkü mobilyalardan ayrı olarak hazır alacağınız minder ya da örtüler bir türlü istediğiniz gibi olamıyor. Ismarlama iş içinizi en çok rahatlatacak iştir. Tabii, döşemelerini ve örtülerini mobilyasıyla birlikte alanlar için bir şey söyleyemeyiz. Birlikte aldıkları ürünler mobilyaları için en uygun ürünler olacaktır. Onlar da yukarıda belirttiğimiz yöntemi yedek minderler ve örtüler edinmek için kullanabilirler.

 

6. Fiyatına : Belki de bu konuyu 1 numaraya yazmamız gerekiyordu ancak konu keyif olunca fiyat biraz arka plana atılabiliyor. Ama ne kadar arkaya atsak da kafamızdan çıkaramayacağımız bir konu. Çünkü bahçe mobilyası fiyatları oldukça değişken. Masa ve sandalye fiyatları bazen çok yüksek olurken, bazen beklenmedik derecede düşün olabiliyor. Unutmamamız gereken en önemli husus şu : Kaliteyi ucuza alamazsınız. Dolayısıyla, yukarıda bahsettiğimiz hususlar içerisinde kalan ve en uygun mobilyayı bulmaya çalışmalısınız. Bizim tavsiyemiz çok ucuz ürünlerden uzak dururken, bütçeniz müsait olsa da çok pahalı ürünlerden de kaçınmanızdır. Çünkü bazı ürünler sadece ünlü bir tasarımcının elinden çıktığı için, aynı niteliklere sahip muadilinden çok çok daha yüksek olabiliyor. Böyle bir durumda aynı nitelikteki mobilyalardan ucuz olanını seçmeniz akıllıca olacaktır. Ayrıca ucuz bahçe mobilyaları için de bir tüyo verelim. Mümkün olduğunca yapı marketlerden değil, bu işin merkezi olan mobilya çarşılarından ya da direk imalatçıdan almanız büyük kârlar etmenizi sağlayacaktır. Bahçe dekorasyonu hakkında Bodrum Dizayn'ı takip etmeye devam edin…

 

Bodrum Dekorasyon

 

Bahçe Mobilyaları Nasıl Olmalı?

 

Havaların ısınmasıyla birlikte bahçede geçirilen süre de artıyor. Keyifli zaman geçirebilmek için bahçe mobilyalarınızın olabildiğince konforlu olması gerekir. Bahçe mobilyalarınızı uzun süre kullanmak için alırken, bazı özelliklere dikkat etmelisiniz.

 

Bahçeniz için mobilya alırken, aldığınız mobilyaların, bahçenizin bulunduğu alanın hava şartlarına uygun malzemeye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bahçe mobilyaları, ahşap ve plastik malzemeli olarak ikiye ayrılır. Bahçe için mobilya seçiminde, bu iki malzemenin hangisinin bahçenize uygun olduğunu saptamanız gerekir.

 

Bahçe mobilyalarını, yağmur, güneş, kar, rüzgâr ve toz gibi doğal etkenler doğrudan etkiler. Bulunulan iklim şarları göz önüne alınarak, bahçe mobilyası seçilmesi önerilir. Ancak hangi tür mobilya seçilirse seçilsin, onları güneş ışığından korumanın önemli olduğu bilinmelidir.

 

Bodrum Bahçe mobilyası

 

Bahçe Mobilyaları Nasıl Olmalıdır?

 

Eğer seçiminiz ahşap mobilyadan yana olacaksa, almaya karar verdiğiniz mobilyanın yoğunluğu yüksek, dış hava şartlarına uyum sağlayabilecek bir ağaçtan yapılmış olmasına dikkat edin. Tik, akasya, sarı bolou gibi ağaçlar bahçe mobilyası için uygun ağaçlar arasındadır.

 

Tik ağacından yapılmış bahçe mobilyalarının hepsi aynı kalitede değildir. Tik ağacından yapılan mobilyalar kalite açısından üç ayrı sınıfta toplanır.

 

Bahçeniz için plastik mobilya düşünüyorsanız, plastiğin yapımında kullanılan kimyasal maddenin kalitesini göz önünde bulundurun.

 

Kalitesiz plastikler zamanla güneşte beyaz rengini kaybederek, sarılaşır. Ayaklarının kırılması da kalitesiz plastik mobilyalarda sık rastlanan sorunlar arasında yer alır.

 

Paslanmaz çelikten üretilen bahçe mobilyaları, dört mevsim kullanılabilme özelliği taşır. Ayrıca, tik, açık hava şartlarına en dayanıklı ağaç olduğundan, mobilya seçiminde göz ardı edilmemesi önerilir.

 

Alüminyum üzeri, rattan örgülü bahçe mobilyaları, hafif ve yıkanabilir olma özellikleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, paslanmaz ve bakım gerektirmeme gibi avantajları vardır.

 

Bahçe mobilyalarında, su bazlı koruyucu ile temizlenen ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini koruyacağından tavsiye edilir.

 

Bodrum Bahçe mobilyası

 

Bahçe Mobilyalarının Bakımı

 

Bahçe mobilyalarının bozulan yerlerini belirleyin. Ahşap ve metal koruma ürünleri ile mobilyaların yıpranan yerleri giderilebilir.

 

Mobilyalar her sezon farklı yastıklarla kombinlenerek bahçelerde yenilikler sağlanabilir. Yeni bir fener almak yerine, minik kavanozlar bu amaçla değerlendirilebilir. Kavanozların içlerine tealight, yani kısa mum koyulur ve ağız kısımları ince tel ile sarılır. Bu sayede yeni bir fener oluşturulur.

 

Bahçedeki sert zeminde yosunlaşma olabilir. Bunu, bir fırça yardımı ile temizlemek mümkündür. Ayrıca, kimyasal ilaçlarla da temizlik sağlanabilir. Ama doğal yöntemler ile temizleme tavsiye edilir. Sert zeminlerin çim alanlarla buluştuğu noktalar, doğal taşlarla renklendirilebilir.

 

Oturma alanının duvarlarına, renkli tablolar veya aynalar asılabilir. Yalnız, ürünlerin dış hava koşullarına uygun olması tavsiye edilir. Oturma alanına ulaşmak için, bahçeye adım taşları koyulabilir.

 

Bodrum Bahçe mobilyası

 

Minder seçimi

 

Bahçe mobilyalarınızda minder kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz minderin kalitesini önemseyin. Kaliteli minder kullanımdan dolayı zamanla deforme olmaz, çökmez.

 

Minder seçerken, süngerine dikkat edin. Balkon mobilyalarında kullanılacak en iyi sünger gri süngerdir. Gri sünger sert olduğu için çökme yapmaz, daha uzun sürede deforme olur.

 

Sünger kalınlığını beş ile sekiz cm arasında seçmelisiniz.

 

Sünger kadar süngeri saran kumaşta önemlidir. Kumaşın alev almazlık, leke tutmazlık, solmazlık ve su geçirmezlik gibi özellikleri bulunmalıdır.

 

Balkon minderlerinin hepsini aynı kumaşla kaplayabileceğiniz gibi, her minderi farklı kumaşlarla da kaplayabilirsiniz. Farklı desen ve renkteki minderler bahçe ve balkon mobilyalarınıza hareket katacaktır.

 

 

Bahçe Mobilyası Seçiminin 5 Püf Noktası

 

Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde bahçe mobilyaları için araştırmalar yapılmaya başlandı.

 

Bahçelere renk katacak, konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve aynı zamanda estetik mobilyaları seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Aradığım her şeyi birarada bulmam mümkün mü? gibi sorular zihinleri meşgul ediyor.

 

Günümüzde oldukça rağbet gören bahçe mobilyası ürünlerinin seçiminde birçok farklı faktöre dikkat edilmesi gerekiyor. Teak ağacı, sentetik rattan ya da alüminyum gibi farklı malzemelerle üretilen birçok ürünün farklı işlevleri ve kendine has tercih edilme sebepleri bulunuyor. Kaliteli ve fonksiyonel bahçe mobilyalarını kullanıcılarıyla buluşturan L’unica’nın Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ali Samantır, bahçe mobilyaları seçiminin 5 temel püf noktasını şöyle sıralıyor:

 

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir ?

 

1. Dış ortam şartlarına dayanıklı, uzun ömürlü ürünler seçin

 

Öncelikle bahçe mobilyası seçerken dayanıklı ve uzun ömürlü bir ürün seçildiğinden emin olunması gerekiyor. Bahçe mobilyalarının kısa sürede deformasyona uğramaması, uzun yıllar boyunca formunu ve fonksiyonelliğini kaybetmeden kullanılabilmesi için seçilen ürünlerin dayanıklı ve kaliteli hammaddelerden üretilmiş olması şart. Mobilyayı oluşturan bütün materyallerin dış mekan için üretilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde kısa sürede paslanan, rengini ve formunu kaybeden bahçe mobilyaları hem harcanan paranın hem de bahçeyi dekore etmek için geçen zamanın çöpe gitmesi anlamına geliyor.

 

2. Kaliteli malzeme ve iyi işçilik önceliğiniz olsun

 

Zorlu hava koşullarına karşı yüksek direnç gösterebilen ve bakımı oldukça kolay olan sentetik rattan malzemeden üretilen bir bahçe mobilyası tercih edilirken, malzemenin iyi kalitede olduğundan ve doğru işlendiğinden emin olunmalı. Örgü detayları oluşturulurken uç bitimlerinin iyi gizlenmiş olması ve örgülerin gergin ve düzgün bir yapıda tamamlandırılmış olması önem taşıyor. Dört mevsim kullanılabilen, yüksek esnekliğe sahip ve gerilmeye karşı dayanıklı sentetik rattan mobilyalar, su ve yumuşak bir fırça ile silinmek suretiyle rahatlıkla temizlenebilir özelliğiyle de tercih sebebi.

 

Bodrum Bahçe Mobilyaları

 

3. A kalite teak ağacı kullanıldığından emin olun

 

Doğadaki en sert ağaçlardan biri olan ve içeriğinde doğal olarak bulunan yağıyla birlikte en zorlu hava şartlarında bile yıpranmayan teak ağacı, öncelikli tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Çoğunlukla Endonezya’da üretilen teak ağacından imal edilmiş bahçe mobilyaları seçiminde bu ürünlerin devlet lisanslı ormanlardan kesildiğinden ve sadece A kalite ağaçların kullanıldığından emin olunması gerekli. Doğada nadir bulunan ve değerli bir ağaç olan teak ağacından yapılan bir bahçe mobilyası ürünü seçerken, aynı zamanda üründe kullanılan ağacın yaşı ve mobilyanın yapım şekli de dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan biri. Uygun fırınlama yöntemleriyle kurutulan ve doğru makinalarla işlenen teak ağacı, en kaliteli bahçe mobilyalarına hayat verirken çok uzun yıllar yıpranma olmadan kullanılabiliyor.

 

4. Çok hafif olsun isterseniz alüminyum ürünlere bakın

 

Her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olan ve okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilen alüminyum bahçe mobilyası, hafif olması ve bakımının kolay olması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Dış mekanlara uyum gösteren ve leke tutmayan yapısıyla da tercih sebebi olan alüminyum malzeme, sabunlu bir bezle silinip durulanmasının yeterli oluşu ile kolay bir bakım imkanı da sunuyor.

 

5. Konforlu tasarım, orta sert minder ve terletmeyen kumaş tercih edin

 

Bahçe mobilyasının konforlu olması sağlık açısından da çok önemli. Seçilen mobilyanın bel, sırt ve kas ağrılarına neden olmayacak nitelikte olması gerekiyor. Ayrıca bahçe mobilyalarında kullanılan minderlerin çok sert olmaması, mobilya ile uyum sağlamış olması ve terletmeyen özel kumaşlarla tasarlanmış olması da dikkat edilmesi önemli bir konu. Bahçenizin dekorasyonuna ve tarzınıza uygun konseptte mobilyalar için kumaşın rengini ve minderin sertliğini kendinizin belirleyebileceği markaları tercih edebilirsiniz.

 

 

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir ?

 

İç mekan mobilyalarına göre dışarıda daha çok kire ve toza maruz kalan bahçe mobilyalarını temizlemek çoğu zaman zor bir iş olarak görülmektedir. Ancak birkaç küçük püf nokta ile bahçe mobilyalarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

 

Plastik  ve Ferforje Bahçe Mobilyalarının Temizliği

 

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir ?

 

Bahçenizde tercihinizi plastik veya ferforje mobilyadan yana kullandıysanız eğer, bir ıslak bez, bir kuru bez ve bulaşık deterjanı temizlik için yeterli olacaktır. İlk olarak deterjanlı bir su hazırlayın. Temiz bir bezi deterjanlı suda yıkayarak bahçe mobilyanızı kirlerinden arınana kadar silin ve bol su ile durulayın. En son işlem olarak da kuru bir bez yardımı ile su lekesi kalmaması içim mobilyanızı kurulayın.

 

Hasır Bahçe Mobilyalarının Temizliği

 

bodrum-bahce-mobilyalari-temizligi

 

Seçiminizi hasır bahçe mobilyalarından yana yaptıysanız, hasır mobilyanızı su ve yağ bazlı bir sabun ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yağ bazlı sabun ve su ile bir karışım hazırlayın daha sonra  yumuşak bir fırça yardımı ile mobilyanızı temizleyin.  Temizleme işleminin ardından bol su ile mobilyanızı durulamayı unutmayın. Mobilyanızı duruladıktan sonra kuru bir bez yardımı ile ürünlerinizi kurulayın. Hasır içlerinde su birikmesini önlemek için bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

Tik Bahçe Mobilyalarının Temizliği

 

Bahçe mobilyaları için uygun bir tercih olan ve tik ağacından yapılan tik bahçe mobilyaları çok fazla sudan etkilenmeyen ürünlerdir. Tik bahçe mobilyalarının temizliği için yumuşak bir fırça ile  yağ bazlı sabun ve su ile hazırlanmış bir karışım yeterlidir. Ancak bu ürünleri bol su ile yıkayıp iyice sabundan tamamen arındırmanız gerekmektedir. Durulama işleminden sonra bu mobilyaları kurutmanıza gerek yoktur. Kendiliğinden kuruyabilir.

 

Alüminyum Bahçe Mobilyaları Temizliği

 

Bahçe mobilyanız eğer alüminyumdan yapılmış ürünlerden oluşuyor ise, bulaşık deterjanı ve su ile yapılmış bir karışım kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünler hassas olduklarından üzerindeki lekeleri yumuşak bir fırça ile temizlemelisiniz. Eğer sert bir fırça kullanırsanız bu fırça alüminyum mobilyalarınızı çizebilir. Mobilyalarınızı temizledikten sonra yine bol su ile durulayın ve su lekelerinden arındırmak için iyice kurulamaya özen gösterin.

 

Yaz aylarında sıkça kullandığınız bahçe mobilyalarınızı birkaç adımda rahatlıkla temizleyebilir ve mobilyalarınıza temiz bir görünüm kazandırabilirsiniz.

bodrum outdoor furniture, bodrum bahçe mobilya, bodrum bahçe şezlong, bodrum bahçe ahşap mobilya, bodrum bahçe dizayn, bodrum bahçe dekorasyon ve tADİLAT

 

Bahçe ya da balkonunuz için mobilya seçerken, kullanacağınız ortama ve şartlara göre materyaline dikkat etmeniz gerekir. İşte bahçe mobilyasında sıkça kullanılan materyaller ve ozellikleri...

 

Tik

Isı ve nem farklılıklarına uyumlu, yoğun dokulu, şişme ve çekmeye dayanıklıdır. Güneş altında uzun bir süre kalırsa yağ kaybeder ve gri bir renk almaya başlar.

 

Sert ağaç

Oldukça ekonomik olan bu ağaç; otel, kafe ve restoran gibi ticari mekanlarda kullanılabilir. Yılda bir kez yağlanması gerekir.

 

Cam ve sedir

Estetik ve boyanabilir olduğu için tercih sebebidir. Ancak boyanın su bazlı ve sentetik olmasına dikkat edilmeli.

 

Metal

Metal, dış ortam ve koşullara dayanıklılığı nedeniyle tercih edilir. Burada önemli unsur metalin cinsi ve kullanılan boyadır.

 

Aluminyum

Dış etkenlere dayanıklı ve hafif bir malzemedir, genellikle tekstil arkalıklı ürünlerde kullanılır.

 

Aluminyum-ahşap

Alüminyumun dayanıklılığı ve ahşabın estetik özellikleri nedeniyle tercih edilebilir.

 

Dokum

Genellikle park ve bahçelerde kullanılır. Ahşap kısımlarının bakımının yapılması, döküm kısımlarının da yılda bir kez boyanması gerekir.

 

Plastik

Dayanıklı bir malzeme ve bakımı kolaydır.

 

Aslında bu ifade çok yanlıştır, bu kullanım için üretilen mobilyada, doğru başlık, dış mekan mobilyası olmalıdır. Dış mekan mobilyasında artık mevsimsel bir ayrım kalmamıştır, kış bahçeleri, kapalı balkon kullanımları, dış mekan mobilya kullanımlarının 12 ay’a yayılmasını sağlamıştır. Hatta birçok ofis ve yönetim mekanı da dış mekan mobilyalarını sosyal alanlarında kullanmaya başlamıştır. Ama etkin alımlar yaz aylarında gerçekleştiği için, mart ayı sektörel olarak bu işin start ayı olarak ifade edilebilir…

Bahçe mobilyaları hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse; mobilya malzemesinden yola çıkmak gerekir;

 

Birinci seçenek doğal malzemedir, yani teak ve ireko gibi ağaçlardan yapılan mobilyalar ve doğal rattan mobilyalar,

İkinci seçenek ise plastik, enjeksiyon rattan ve sentetik rattan mobilyalardır,

Üçüncü ve son yıllarda popüler olan bir malzeme ise metal, yahut metal ıreko kombinasyonudur.

 

bodrum_teak_mobilyasi

 

Teak ve ıreko ağacından yapılan mobilyalar

 

Asya ve afrika’da yetişen teak ve ıreko ağaçlarından imal edilirler, yılda bir kez bakım isterler, aslında aynı ağacın iki farklı coğrafyada yetişen iki halidir…benim tavsiyem ıreko ağacından yapılan mobilyalardır, teak ağacı kadar dayanıklı olmasına rağmen fiyat olarak daha ekonomiktir, ayrıca *önemli bir not: işi profesyonal olarak bilenler bile zaman zaman iki ağacı birbirinde ayıramayabilir*…

 

bodrum_dogal_rattan_mobilya

 

Doğal rattan mobilyalar

 

Sadece ekvator kuşağında yetişen bir tür ahşaptan imal edilen doğal rattan mobilyalar, eskilerin deyimiyle örülerek belli bir kalıp yada iskelet üzerine sarılarak hazırlanmaktadır. Malzeme çok pahalı olduğu ve türkiyede’de artık ,bu malzemeyi ören insan gücü kalmadığı için bir iki firma tarafında ithalatı gekleşmektedir, işin doğrusu doğal rattan dış mekan mobilyalarımnda en az tercih edilen mobilyadır. Çok pahalıdır ve periodik bakım istemektedir…

 

Plastik Mobilyalar, Enjeksiyon Rattan Mobilyalar, Sentetik rattan gibi konularda da bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Plastik mobilyalar

 

bodrum_plastik_mobilya

 

Plastik malzeme ilk etapta insana yapay ve soğuk gelmesine rağmen, son yıllarda malzeme ve tasarımında farklı kullanımları ile çok popüler hale gelmiştir, ülkemizde özellikle bu malzeme ile üretilen mobilyalardaki yerli üretim tecrubesi üst seviyeye ulaşmıştır. Bu konu dikkat edilmesi gereken gerekli standartlarda, orjinal plastikten üretilen( üretiminde geri dönüşüm malzeme kullanılmayan)ürünler almaya dikkat etmektir.

 

Enjeksiyon Rattan Mobilyalar

 

bodrum_enjeksiyon_rattan_mobilya

 

Aslında hammaddesi plastik olan bu mobilyalara doku olarak rattan görünümü verilmektedir. Türkiyeye ithal olarak giren bu mobilyalar için ayrıca yerli üreticinin de imalatları başlamıştır, tek olarak yahut takım olarak her açıdan 2016 yılında en popüler olacağını düşündüğüm dış mekan mobilyası enjeksiyon rattandır.

 

Sentetik rattan

 

bodrum_sentetik_rattan_mobilya

 

Plastik bazlı şerit malzemenin, çoğu zaman aluminyum bir iskelet üzerine örülmesi ile imal edilir. Herhangi bir internet sitesinde yahut mağazada rattan ürün olarak göreceğiniz yahut size gösterilecek ilk ürün budur. Piyasada rattan mobilya denildiğinde ilk bu ürünle karşılaşırsınız. Uzun vadeli ve bakım istemeyen kullanımıyla yıllardır ithal olarak mağazalarda sunulmaktadır. Özellikle 2015 yılı gümrük vergisi zamlarından en çok etkilinenen ve pahalı duruma düşümü bir ürün olarak bir iki yıl içerisinde, yerini enjeksiyon rattana bırakacak gibi görünmektedir.

 

Metal iskeletli mobilyalar

 

bodrum_metal_iskeletli_mobilya

 

Ağırlıklı olarak aluminyum yahut döküm olarak piyasada bulabileceğiniz bu mobilyalara son yıllarda aluminyum ve teak ağacı kombinasyonu, aluminyum ve file döşeme(gergi) kombinasyonları eklenerek, sıradan metalden çok daha seçkin mobilya türlerine doğru dönüşüm olduğu görülmektedir.

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon ve İyileştirme Merkezi

  

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

Komple Tadilat İşleri

 

Profesyonel ekibimizle; Teknik ve Proje uygulamaları ile komple yapı tadilat işlerinizi anahtar teslimi yapmaktayız.

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

Bodrum Yapı Mutfak Tadilatı 

Mutfak duvar yıkım örme işleri, mutfak tezgahları kırma sökme, dolap sökümleri, Fayans söküm yapım işleri, sıcak & soğuk su tesisat yer değişiklikleri, elektrik tesisatı işleri ve mutfak dolabı çeşitleri

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

Bodrum Yapı Banyo Tadilatı

Küçük alanları en kullanışlı şekilde tasarlayarak dekorasyon ve tadilatını şık, sade veya parlak dilerseniz loş ve zarif tasarımlarımızla banyolarınızı en keyifli hale getirmek için hizmet veriyoruz

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

Bodrum Yapı Mantolama

Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır.

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

Mermer & Seramik Uygulamaları

Mermer seramik ve kesme taş işçiliğini en uygun fiyatlarla doğru teknikleri uygulayarak konusunda çok deneyimli ustalarla  gerçekleştirmekteyiz.

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

Taş Duvar İşleri

Kayrak taşı kalınlıklarına göre duvar kaplaması, şömine, barbekü,iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlı uygulamalarda kullanmaktayız.

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

İç & Dış Boya İşleri

Bina iç ve dış cephe boya uygulamalarının performansını, kullanılacak malzemenin dayanıklılığı kadar işçilik kalitesi de etkilemektedir.

 

Bodrum Yapı Tasarım, Tadilat, Dekorasyon Ve İyileştirme

İzolasyon 

Konutlarımızı ve konforumuzu tehdit eden sulardan korunmak için yapılan su yalıtımı, çatı, duvar, havuz izolasyon uygulamalarını yapmaktayız.

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat
Üyelik Girişi
Site Haritası
Site Menüsü
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret22239